181 - 200 av 229
1...9101112 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2015

Klubbad för

ANTIK BROSCH, 14K guld/silver, antik och gammalslipade diamanter ca 16 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, 6,0x4,3 cm, vikt 14,8 g,kan delas till två broscher, nagg på ett fåtal diamanter, en mindre sten skadad,

Utrop: 225 000 kr

RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 1,70 ct, ca TCr(I)/VS2, 2 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, engelska stämplar, stl 18 mm, vikt 4,1 g, 3 naturaler vid rondisten på mittstenen.

Utrop: 53 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,11 ct, TW(G)/VS2, certifikat från Anchor Birmingham nr 20017074, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 470 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,35 ct, ca TCa(K)/VS2, carréslipade rubiner, gammalslipade samt rosenslipade diamanter ca 0,65 ctv, stl 17,75 mm, vikt 7,9 g.

Utrop: 66 000 kr

ENSTENSRING, 14K guld/silver, antikslipad diamant ca 1,00 ctv, ca CR/SI2, antik, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, diamant med nagg på rondist samt mindre skada vid rondist.

Utrop: 20 000 kr

CARTIER, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, 4 blå safirer, refnr 725269, stl 17 mm, vikt 4,9 g.

12 400 kr

Utrop: 12 000 kr

CARTIER, ring, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW(G)/VS, refnr 950442, stl 16,75 mm, orginaletui.

Utrop: 74 000 kr

RING, 18K vitguld, blå safir, 18 carréslipade blå safirer, 14 gammal och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-CR/VS-P, Art Deco, 1920/30-tal, stl 17 mm, vikt 2,9 g, en safir skadad, en diamant skadad, svaga fattningar.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

KORALLCOLLIER, orangeröda korallkulor ca 9,5-7,3 mm, mellan dessa ca 3,4 mm korallkulor, metallås, längd 38,5 cm.

2 600 kr

Utrop: 2 300 kr

ARMRING, 18K vitguld, orm, vita och bruna briljantslipade diamanter ca 4,82 ctv, ca TW(G)/VS, 2 rubiner ca 0,15 ctv, öppningsbart, innermått ca 6 x 5,5 cm, vikt 54,9 g.

Utrop: 95 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 12 cabochonslipade aventuriner, längd ca 18 cm, bredd ca 1,4 cm, vikt 29,4 g

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, 2 rosa safirer ca 1,00 ctv, 20 gammal och mediumslipade diamanter, ca 0,80 ctv, CR-TCa/VS-P, höjd 3,5 cm, vikt 3,6 g, 1 diamant skadad, några med nagg, krokar i 18K guld, etui.

10 600 kr

Utrop: 10 400 kr

ANTIK BROSCH, platina, 16 större och 30 mindre gammalslipade diamanter ca 7,60 ctv, ca TW-W/VS-P1, vikt 12,7 g, nagg på ca en tredjedel av diamanterna, 1 diamant med skadad underdel.

Utrop: 58 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 2,12 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,8 g.

31 500 kr

Utrop: 30 000 kr

CARTIER, ring, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, refnr 267261, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g, liten skada på 1 diamant.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld, rosa safirer ca 5,58 ctv, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g.

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 4,02 ct, ca CR(J)/SI1, HRD certifikat 07017229001, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, stl 17 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 440 000 kr

TOILETTESET, 7 delar, förgyllt silver blå emalj, kristallglas, 2 borstar, 2 parfymflakonger, 3 dosor, 1930-tal, franska stämplar, originaletui, mindre skada på etui.

Utrop: 6 900 kr

GARRARD & CO, brosch, 18K vitguld/guld, häst och jockey, ca 65 pavéinfattade briljantslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, rubin, emalj, 7,5x5,4 cm, vikt 48,8 g, originaletui.

Utrop: 120 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade akvamariner ca 7,00 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, onyx, vikt 7,1 g, stift/clips.

Utrop: 12 000 kr