221 - 229 av 229
1...101112 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2015

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,07 ct, ca TW(G)/VS1, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g.

Utrop: 220 000 kr

ERIC LÖFMAN, supbägare, 6 st, silver, hamrad yta, Markströms Uppsala 1974-1977, höjd 6 cm, vikt 389,1 g.

1 900 kr

Utrop: 1 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade Golden South Seapärlor, ca 14-14,25 mm, lås i 18K guld, längd 48 cm, två pärlor borrade för bjonettlås.

Utrop: 136 000 kr

BROSCHNÅL, 18K guld, orientaliska pärlor, droppslipad pärla ca 12 x 9,7 mm, barock pärla ca 11,7 x 14,9 x 8,2 mm, franska stämplar, längd 8,3 cm.

Utrop: 110 000 kr

RING, 18K vitguld, safir ca 5,70 ct, 16+2 diamanter med äldre slipningar ca 0,90 ctv ca W-CR/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,8 g, skada nära ringskenans fäste.

Utrop: 14 400 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 3,0 ct 10 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv TW-W/VS, inre ringskena, stl 17,75 mm, vikt 7,4 g, safiren med små nagg.

Utrop: 18 000 kr

PÄRLCOLLIER, 6-radigt, orientaliska och odlade pärlor ca 2 - 4,25 mm, lås i platina med opaltriplett och antikslipade diamanter, längd 33 cm, några stenar saknas.

Utrop: 14 000 kr

DAVID WEBB, armring, 18K guld, korall, 9 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VVS-VS, 1970/80-tal, 5x5,5 cm, vikt 104,5 g.

75 000 kr

Utrop: 74 000 kr

ARMBAND, platina, 96 åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv TW/VVS-VS, CG Hallberg Stockholm 1961, längd 18 cm, vikt 34,8 g.

Utrop: 25 000 kr