201 - 220 av 224
1...101112 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 maj 2016

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca Cr(J)/VVS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI en diamant P1, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 16 400 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 4 rubeliter ca 1,70 ctv, 12 gammalslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW/SI, längd 4,5 cm, vikt 7,0 g, krokar 18K guld, en gammalslipad diamant trasig, etui.

Utrop: 11 000 kr

RING, 14K guld/platina, pärla ca 4,7 mm, 2 gammalslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-TCr/P1, håligheter på ena diamantens krona, onyx, 41 små rosenslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, onyx med nagg, en onyx saknas, en rosensten saknas.

Utrop: 12 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, två kuddslipade diamanter 0,52 och 0,51 ct, W(H)/SI1, GIA certifikat 2146090168 och 2151763349, laserinskription på rondister, vikt 1,7 g, stift.

Utrop: 19 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad diamant 0,78 ct enligt gravyr, ca River-TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, Gobi Guld & Silver Falköping 1975, vikt 3,6 g.

Utrop: 19 000 kr

PÄRLCOLLIER, troligen orientaliska pärlor ca 3-4 mm, något ovala, fem rader, lås i 18K guld/silver med rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd ca 35 cm, etui.

11 200 kr

Utrop: 9 000 kr

BROSCH, silver/18K guld, 4 smaragder ca 18,00 ctv, rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, 3 av smaragderna är förmodligen folierade på baksidan, 9x5 cm, vikt 49,5 g, säkerhetskedja, etui.

32 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, 12 smaragder, 12 gammal samt antikslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 7,9 g, två smaragder samt en diamant med skador.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

BROSCH, 18K guld/platina, smaragdslipad smaragd ca 2,25 ct, 42 antikslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TCa-Ca/SI-P, längd ca 7,5 cm, vikt 6,0 g, smaragd med mindre skada i ena hörnet, ett fåtal diamanter med nagg och mindre skador.

15 000 kr

Utrop: 9 000 kr

BROSCH, platina, blå safir ca 7,60 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 1,85+1,95 ct, ca Cr-TCa(J-K)/VS1, 20 briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 3 cm, vikt 8,0 g, safiren är möjligen färbehandlad, ena större diamanten sitter aningen löst i sin fattning.

Utrop: 134 000 kr

BROSCH, 18K guld/platina, 5 blå safirer ca 2,00 ctv, 6 gammalslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-Cr/SI, 20 rosenslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 18,5 cm, vikt 7,5 g, en gammalslipad diamant med nagg på kronan.

10 200 kr

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 1,60 ct, ca TCa(K-L)/VVS2, 22 baguetteslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Italien, stl 17+ mm, vikt 9,4 g.

Utrop: 92 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 odlade South Seapärlor ca 17,15-17,75 mm respektive 10,50 mm, briljantslipade diamanter är infattade i de större pärlornas yta, ca 0,57 ctv, dessa pärlor sitter på två stavar och går att ta av, höjd 5,5 cm, vikt 24 g, stift.

Utrop: 27 500 kr

RING, 18K vitguld, rund fasetterad rubin ca 1,02 ct, 16 baguette- och 22 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25+ mm, vikt 5,8 g, rubinen har ett nagg invid rondisten.

Utrop: 22 000 kr

ANTONIO PAPINI, collier, 18K roséguld, ebenholtz, längd 90 cm, vikt 40,8 g.

Utrop: 19 800 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K/14K guld, 2 blå safirer ca 1,80 ctv, 20 gammal- samt åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, vikt 5,1 g, stift, safirer med slitna fasettkanter, två diamanter med skador, i övrigt mindre nagg, omgjorda.

25 000 kr

Utrop: 10 000 kr

TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCa(K)/SI2, 2 gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-TCa/VS, K. Andersson Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, ena sidostenen med nagg vid rondisten.

50 000 kr

Utrop: 57 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 4 blå safirer, ca 3,00 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv ca TW-W(G-H)/SI-P, längd ca 17 cm, vikt 22,1 g, säkerhetskedja.

Utrop: 42 000 kr

BROSCH, silver/14K guld, rosenslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Ca/SI-P, längd 7 cm, vikt 14,3 g, flertalet diamanter med nagg och mindre skador.

9 200 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, platina, blå safir ca 4,35 ct, 1 briljantslipad samt 1 mediumslipad diamant ca 1,00 + 0,95 ct, ca TW(G)/VS, Stockholm 1939, stl 17,5 mm, vikt 5,9 g, storleksändrad med guldinlägg.

Utrop: 90 000 kr