81 - 100 av 224
1...456...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 maj 2016

Klubbad för

BROSCH, 18K guld, onyx, 17 rosenstenar, 10 halvpärlor, antik, nål med fransk stämpel, längd 7 cm, vikt 12,9 g, kedja och säkerhetsnål, senare nål.

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad diamant 2,04 ct enligt gravyr, ca TW(G)/SI2-P1, Atelier Ajour, Stockholm 1985, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g, gravyr.

67 000 kr

Utrop: 75 000 kr

PETTER DAVIDSSON, supsked, silver, delvis förgylld, knopp med bladornamentik, Norrköping 1766, längd 13,5 cm, vikt 30,6 g.

6 400 kr

Utrop: 3 500 kr

BROSCH, 18K guld/platina, 11 gammalslipade diamanter och 6 rosenstenar, ca 1,50 ctv, ca W-Ca/VS-P, längd 6,5 cm, vikt 5 g, en diamant är skadad, två diamanter med nagg, ena sidan är skev, etui.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

BROSCH, 14K guld/silver, obehandlad rosa safir ca 0,60 ct, certifikat från Gemmological Certification Services 5776-4366, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, längd ca 4,5 cm, vikt 4,3 g, större nagg på safirens undersida, ett fåtal diamanter med skador.

Utrop: 13 000 kr

RING, 18K vitguld, obehandlad rubin ca 1,10 ct, certifikat från Gemmological Certification Services 5776-4507, 32 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g, en briljant skadad, rubin med mindre nagg.

Utrop: 21 000 kr

Utrop: 36 000 kr

COLLIER, 14K guld, 2 orientaliska pärlor, 10,39x8 mm och 18x7,19 mm, GCS certifikat 5775-2658, 7 diamanter, längd 41 cm, vikt 3,8 g.

Utrop: 8 400 kr

GEORG JENSEN, 3 ringar, Fusion, mittenring i 18K vitguld med pavéinfattade svarta diamanter, stl 54 (17+ mm), sidoring i 18 vitguld med 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 56 (17,75 mm), sidoring i 18K guld, briljantslipade diamanter, stl 56 (17,75 mm), totalvikt 17,2 g, originaletui.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

BVLGARI, örhängen, B.ZERO1, 18K roséguld/stål, vikt 16,1 g, originaletui, skinnpåse.

OLE LYNGGAARD, örhängen, 14K guld, 2 briljantslipade diamanter, elefant, vikt 4,3 g, stift.

6 700 kr

Utrop: 6 800 kr

HELALLIANSRING, platina, 46 trapetsslipade diamanter ca 9,20 ctv, ca TW/VVS, stl 15,25 mm, vikt 9,3 g, tre diamanter med mindre nagg.

Utrop: 62 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 63, silver, design Oscar Gundlach Pedersen, längd 37 cm, vikt 59 g, originaletui.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 75, silver, design Oscar Gundlach Pedersen, längd 19 cm, vikt 27 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ARMBAND, 14K guld, onyx, romersk mikromosaik, antikt, 1800-talets andra hälft, längd 18,3 cm, vikt 36,7 g, sprickor, lagningar och färg synliga på baksidan.

Utrop: 13 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonformade koraller, 6 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-TCa/VS-SI, vikt 9,7 g, clips.

4 800 kr

Utrop: 5 500 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 5,17 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,6 g.

74 000 kr

Utrop: 84 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, orientalisk pärla ca 8 mm, GCS certifikat 5776-4954, gammal och rosenslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W-TCr/VS-P, längd 42 cm, vikt 8,2 g.

Utrop: 22 500 kr

CARMOSÉRING, platina, gammalslipad diamant ca 0,65 ct TCr/SI-P, 10 gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TCr/VS, Carlman Stockholm 1935, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g, mindre skada på mittstenen.

15 000 kr

Utrop: 16 600 kr

RING, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,15 ctv, skador på stenen, ca TCr(I), 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,75+ mm, vikt 3 g.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr