241 - 260 av 281
1...12131415 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017

Klubbad för

STELT ARMBAND, 18K guld, blå emalj, opaler, rosenslipade diamanter, mormorsur inuti, antikt, 5,1x6 cm, vikt 53,1 g, emaljskada, två stenar är skadade, fickursnyckel medföljer, etui.

31 000 kr

Utrop: 16 000 kr

HÄNGE, 18K guld, hårgömma, emaljarbete, viol och hund, antikt, höjd 4 cm, vikt 12,2 g, emaljskador.

5 500 kr

Utrop: 5 600 kr

PÄRLCOLLIER, sannolikt orientaliska pärlor, doserad, ca 3,4-8,0 mm, lås i 18K vitguld med rosenslipade diamanter, säkerhetskedja, längd 44 cm.

15 200 kr

Utrop: 4 600 kr

Smycken Safirring

RING, 18K vitguld, ovalslipad blå-violett safir 2,57 ct, 4 briljantslipade diamanter 0,34 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 4,5 g.

15 600 kr

Utrop: 9 000 kr

CLIPS, 18K vitguld, 236 briljant-, baguette- och åttkantslipade diamanter, ca 12 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, mått 3,0 x 4,2 cm, vikt 30,4 g, etui.

Utrop: 79 000 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, sexradigt, orientaliska pärlor ca 1,5 mm, lås i 18K guld, röd glassten, 7 halvpärlor, antikt, sent 1800-tal, längd 17,7 cm, glassten med nagg, en halvpärla mindre skada.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K vitguld, 302 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 27,2 g.

Utrop: 50 000 kr

SMÖRKNIVAR, 12 st, sterlingsilver, mönster inspirerat av Acorn av Georg Jensen, Royal Danish, USA, längd 15 cm, vikt 386,7 g.

3 900 kr

Utrop: 2 000 kr

DESSERTSKEDAR 12 st, sterlingsilver, mönster inspirerat av Acorn av Georg Jensen, Royal Danish, USA, längd 15,2 cm, vikt 415,8 g.

3 300 kr

Utrop: 1 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld, 2 orientaliska pärlor ca 13x8 mm, GCS certifkat 577-7751. trapets- briljant- och rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS-SI, höjd 3,9 cm, vikt 10,3 g, stift/clips, en diamant med nagg.

Utrop: 44 000 kr

KARL ANDERSSON, ring, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 7,00 ct, 4 rosenslipade diamanter ca 0,04 ctv, Stockholm 1934, stl 16+ mm, vikt 4,9 g, lagning i ringskenan.

8 100 kr

Utrop: 7 900 kr

COLLIER, platina, 17 dropp-, 47 navette- och 141 briljantslipade diamanter ca 17,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 34,1 g, etui.

Utrop: 148 000 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, stelt collier, sterlingsilver, bergkristall, signerad TORUN, stämplad JAHN Stockholm 1962, hängets höjd 7,8 cm, vikt 28 g. (d)

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 fasetterade droppslipade akvamariner, 1 åttkant- och 39 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, en diamant ca LB, höjd 5,5 cm, vikt 16,1 g, krokar.

9 800 kr

Utrop: 8 800 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 2 orientaliska pärlor ca 9,0-10,5 mm, GCS-certifikat 5776-4032, blå safirer, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-P, höjd 4,5 cm, vikt 5,5 g, krokar i silver, två diamanter skadade, en diamant med nagg, etui.

Utrop: 50 000 kr

BROSCH, låghaltigt guld/18K guld/oädel metall, lavacamé, antik, 1800-talets första hälft, rektangulär med snedställda hörn, mått 3,5x2,7 cm, senare nål, stämplad Gustaf Möllenborg Stockholm 1864, vikt 8,4 g, tennlödningar, camén har skador synliga från baksidan.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

BROSCH, låghaltigt guld/silver, fjäril, 12 rosenstenar, 9 runda fasetterade rubiner, halvpärla, längd 5 cm, vikt 4,1 g, etui, en diamant är skadad, nagg.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K vitguld/roséguld, runda fasetterade rubiner, 60 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, TW-W(G-H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 11,1 g.

8 100 kr

Utrop: 9 000 kr

HARRY WINSTON, tennisarmband, platina, 50 asscherslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS, längd 17,5 cm, vikt 26 g.

Utrop: 370 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, tvåradig, ca 7,20 mm, lås 18K guld/silver, 5 rosenstenar, låset stämplat Atelier Ajour, Stockholm 1963, längd ca 73 cm, säkerhetskedja i 18K vitguld.

Utrop: 24 000 kr