1 - 20 av 230
123...12 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 30 september 2017

Klubbad för

BREITLING, Chronomat, Chronometre, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 33708, Serie nr. 33708, Nr. 028, Ref nr. K13352, kronograf, herrur, 39 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, UTC, Serie nr. 0011, Ref nr. K61172, 18K guld, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 2001, serviceetui.

61 000 kr

Utrop: 64 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 118238, Serie nr. Z709311, Cal 3135, Verk nr. 3 1589507, Boett nr. 2098, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, Presidentlänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 83208-EO7, totalvikt 179,2 gram, cert, september 2012, box, ytterkartong.

130 000 kr

Utrop: 140 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master (Swiss), Chronometer, Ref nr. 169628, Serie nr. P746479, Cal 2235, Verk nr. A 0438841, Boett nr. 2258, damur, 29 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, viklås, Ref nr. 78738-LT2/106, totalvikt 93,4 gram, cert, november 2001, box, ytterkartong (skadad).

Utrop: 64 000 kr

Klockor Oris

ORIS, ProDiver Date (1000m/3281ft), "Col Moschin Limited Edition", Cal 667 (ETA 2897), Serie nr. 3010541, Ref nr. 01.667.7645.72.84-Set, herrur, 49 mm, titan/stål (Gray plated), automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator, heliumventil, gummiband, viklås (titan), Ref nr. 07 34 20 72EB/E04, cert, oktober 2012, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 541/2000).

Utrop: 18 000 kr

CARTIER, Panthère Cougar, Cal 87, Boett nr. 887906/001270, damur, 26 mm, 18K guld, quartz, safirglas (repor), datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, totalvikt 70,0 gram, ca 1990, servicepåse.

Utrop: 26 000 kr

BREITLING, Chronomat 44, Chronometre, "Patrouille de France", "Tachymetre", Cal B01 , Verk nr. , Serie nr. 3133824, Ref nr. AB01109E/C886, Boett nr. 2013B4, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. W2713/377A, cert, december 2013, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 396/600).

Utrop: 37 000 kr

INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, Cal 88, Serie nr. 1226717, Boett nr. 1256863, herrur, 37 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1951.

11 400 kr

Utrop: 5 500 kr

TAG HEUER, Carrera, Day Date, Calibre 5, Cal 5, Serie nr. WEG9385, Ref nr. WAR211A.BA0723, Boett nr. WAR211A-1, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA067-X-05/3178 X, cert, augusti 2015, box, ytterkartong.

Utrop: 12 000 kr

IWC, Schaffhausen, Mark XII (T Swiss MadeT), Cal 884, Serie nr. 2630279, Ref nr. 3241, Boett nr. 2558997, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, utbytesvisare, originallänk, viklås, servad juni 2017, ca 1995, box, ytterkartong.

18 000 kr

Utrop: 19 000 kr

Klockor Raymond Weil

RAYMOND WEIL, Nabucco (200m/660ft), "Base 1000", Cal ETA 7753, Serie nr. V988822, Ref nr. 7800-TI-05607, Boett nr. 7800, kronograf, herrur, 46 mm, titan/stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. G1.09, ca 2009, box, ytterkartong.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

OMEGA, Seamaster, Cal 501, Serie nr. 14888869, Ref nr. KO 2846, Boett nr. 2846 2 SC / 2848 SC, herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.

2 100 kr

Utrop: 1 700 kr

BREITLING, Chronomat, "Serie Speciale", Cal ETA 7750, Serie nr. 4662, Ref nr, 81950, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, OBS: krona/tryckknappar i stål, gummiband, originalspänne (ej tidsenligt), ca 1989, box (ej tidsenlig), ytterkartong.

9 000 kr

Utrop: 9 500 kr

J.P.Floberg, fickur, 53 mm, savonett, Cal "H.H.Taylor" (15 stenar 18 size), Serie nr. 328230, Boett nr. 53857, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, skadat glas, innerlock i 18K guld, mynträffling, mönster, buckla, ca 1874.

Utrop: 7 900 kr

OMEGA, Seamaster, Cal 332, Serie nr. 11824848, Ref nr. CK 2493, Boett nr. 2493-3, herrur, 35 mm, stål (Staybrite), hammarautomat, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett/horn, gravyr, ca 1949.

2 300 kr

Utrop: 1 300 kr

OMEGA, Seamaster (150m/550ft), Aqua Terra 150 M, Chronometer, Cal 2500 (B), Verk nr. 80496576, Serie nr. 80496576, PIC nr. 2503.30.00, Ref nr. ST 368.1111, Boett nr. 168.1111, herrur, 39,2 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas (nagg), datum, skadad urtavla/visare, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1574/898, ca 2006.

11 400 kr

Utrop: 7 500 kr

OMEGA, Genève, Cal 1012, Serie nr. 33846192, Ref nr. BD 166.9163, Boett nr. 166.9163 / 1181, herrur, 34,5 mm, 14K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, sekundvisare saknas, läderband, ca 1971.

3 100 kr

Utrop: 2 900 kr

TAG HEUER, 2000, Professional (200 METERS), Serie nr. U14053, Boett nr. 962.002R, herrur, 37 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, urverk ej signerat, skadad boett, originallänk, viklås, Ref nr. 325/31/300/81, ca 1990.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

OMEGA, Seamaster, Electonic (f300Hz), Chronometer, Cal 1250 (ESA 9162), Serie nr. 32870760, Ref nr. ST 198.0012, Boett nr. 198.012, herrur, 41 mm, stål, stämgaffel, mineralglas (skadat), datum (defekt), skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 1125/I63, ca 1970.

4 200 kr

Utrop: 1 500 kr

TAG HEUER, Formula 1, Serie nr. WWP8473, Ref nr. WAH1314.BA0867, Boett nr. WAH1314, midsize, 31 mm, stål/ceramic, quartz, safirglas, datum, diamanturtavla (12 st. 8/8), keramisk ring, originallänk (stål/ceramic), viklås, Ref nr. BA0867-Y-G1, ca 2012.

4 500 kr

Utrop: 4 900 kr

must de CARTIER, Must 21, Cal 690, Boett nr. 1340/MX808985, damur, 28 mm, bicolour, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. UFMD, cert, maj 2009, servicepåse.

Utrop: 7 500 kr