1 - 20 av 240
123...12 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 28 oktober 2017

Klubbad för

ZENITH, El Primero "Lightweight", Cal 400, Verk nr. 483007, Serie nr. 250383, Ref nr. 10.2260.400/69.R573, Boett nr. 10.2260.400, kronograf, herrur, 45 mm, kolfiber/aluminium, automatisk, datum, safirglas, skeletterad urtavla, glasbaksida, gummiband, viklås (svart stål), tillverkad ca 2014, cert, maj 2017, box (skadad), ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 136/250).

Utrop: 69 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 16233, Serie nr. R994133, Cal 3135, Verk nr. 5193305, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H 18-N3/455 B, cert, oktober 1989, box (ej komplett).

22 500 kr

Utrop: 22 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T SwissT), Ref nr. 6917, Serie nr. 6030216, Cal 2030, Verk nr. 669051, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk (skadad), viklås (defekt), Ref nr. 62510D-D2/568, cert, april 1981, box.

Utrop: 8 500 kr

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Chronograph, Cal SS G3 (ETA 7750), Serie nr. 788, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2010.

12 000 kr

Utrop: 11 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 79173, Serie nr. P23xx72, Cal 2235, Verk nr. A 0119009, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78243-AB4/490 B, ca 2000, box, ytterkartong.

17 600 kr

Utrop: 15 000 kr

ZENITH, herrur, 29 x 30 (39) mm, Cal 2532 PC, Serie nr. 6041610, Boett nr. 437A043, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, bucklor, läderband, ca 1965.

4 100 kr

Utrop: 3 900 kr

ZENITH, Captain, Chronometre, Cal 2542 PC, Serie nr. 6308703, Boett nr. 797A296, herrur, 37,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1966.

3 300 kr

Utrop: 2 900 kr

TISSOT, Antimagnetique, s.k. "Claw Lugs", Cal 27-1T, Serie nr. 2583709, Boett nr. 6801 3 herrur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1951.

1 900 kr

Utrop: 1 100 kr

OMEGA, Suverän, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 10578837, Ref nr. CK 2400, Boett nr. 2400-4, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1945.

2 600 kr

Utrop: 2 400 kr

CARTIER, Panthère, Cal 157, Boett nr. 86691115724, damur, 21,5 x 21,5 (29,5) mm, 18K guld, quartz, safirglas (skadat), skadad urtavla, originallänk, viklås, totalvikt 71,2 gram, cert, augusti 1987.

Utrop: 26 000 kr

CARTIER, Santos, Cal 77, Serie nr. 296153776, herrur, 29 x 28 (41) mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 509122, ca 1985.

12 600 kr

Utrop: 9 000 kr

OMEGA, Trésor, Cal 283, Serie nr. 14162592, Ref nr. OJ 2686, Boett nr. 11344292 / 2686, herrur, 35,5 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, gravyr, OBS: verkhållarskruv saknas, läderband, ca 1954, box (skadad).

5 400 kr

Utrop: 4 700 kr

OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, "De Luxe", Cal 561, Serie nr. 17210479, Ref nr. OT 14393, Boett nr. 14393/4 SC 1, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, logo på urtavlan, skadad urtavla, läderband, ca 1960, box.

15 200 kr

Utrop: 8 500 kr

Klockor Raymond Weil

RAYMOND WEIL, Freelancer, Cal 2611, Serie nr. K153477, Ref nr. 2430-STS-97081, damur, 29 mm, stål, automatisk, safirglas (repa), datum, pärlemorurtavla med briljanter (12 st. TW/VS, ca 0,08 ctv), briljantkrans (50 st. TW/VVS-VS, ca 0,20 ctv), glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. G1.08, tillverkad 2008, cert, april 2014, box, ytterkartong.

6 600 kr

Utrop: 6 900 kr

OMEGA, Seamaster, Cal 268, Serie nr. 17403809, Ref nr. CK 14389, Boett nr. 14389-4, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, ca 1959, metallänk ej original.

1 700 kr

Utrop: 1 500 kr

OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 283, Serie nr. 13621321, Ref nr. CK 2640, Boett nr. 2640-9 SC, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1953, metallänk ej original.

2 000 kr

Utrop: 1 700 kr

OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "De luxe Pie-Pan", Cal 551, Serie nr. 17990870, Ref nr. CK 14381, Boett nr. 14381 11 SC (C.B), herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.

4 600 kr

Utrop: 3 300 kr

CHRONOGRAHPE SUISSE, "Telemetre", kronograf (defekt), herrur, 36 mm, Boett nr. 7048, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, fasta bandstift, läderband, ca 1955.

3 000 kr

Utrop: 2 900 kr

CERTINA, Kurth Fréres, fickur, 49 mm, savonett, "Sveriges Urmakareförbund 100 år", Cal Unitas 6498, Serie nr. 083/155, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1992. Limiterad och numrerad (Svenska Urmakareförbund: Nr. 083/155).

7 300 kr

Utrop: 6 300 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, fickur, 50,5 mm, Cal Z, Serie nr. 10854, silver, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1900.

2 700 kr

Utrop: 2 200 kr