61 - 80 av 509
1...345...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari 2018

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 10 carréslipade blåa safirer ca 0,80 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g, nagg på flera safirer, en safir rör sig i fattning.

Utrop: 2 100 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TCa(K)/P1, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g, skada på kuletten.

Utrop: 1 400 kr

ARMRING, 18K guld, ihålig bredd 6 mm, 6x 5,2 cm, vikt 10,3 g, buckla.

2 600 kr

Utrop: 3 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ctv, stl 16,25 mm, vikt 2,0 g.

4 900 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 10K vitguld, blå topas, 38 små diamanter, svarta/vita, stl 17 mm, vikt 3,4 g.

1 600 kr

Utrop: 1 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd ca 44 cm, magnetlås i gulmetall, vikt 94,6 g, knutet.

800 kr

Utrop: 900 kr

ARMRING, sterlingsilver, stelt, 6,5x5 cm, vikt 25,3 g.

425 kr

Utrop: 175 kr

Silver Vas

VAS, silver, dekor, höjd 18 cm, mindre buckla vid foten, 1948, GAB, vikt 299,2 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

SKÅL PÅ FOT, silver, höjd 5,5 cm, vikt 99,8 g, fylld fot.

Utrop: 700 kr

SKÅL, silver, oval med skänkel, höjd 4,5 cm, vikt 43,8 g, Birmingham.

475 kr

Utrop: 550 kr

LORDRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/SI, Cederins Guld Örebro 1957, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g, 2 nagg på diamanten.

Utrop: 2 300 kr

PÅHÄNG, 18K vitguld, odlade ovala färgade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, vikt 2,8 g.

700 kr

Utrop: 800 kr

RING, 18K vitguld, 3 blåa safirer ca 0,80 ctv, 12 åttkant- och briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,5 g, 2 safirer translucenta med skador, en klo skadad.

4 400 kr

Utrop: 4 900 kr

RING, 18K vitguld, 3 blå safirer, 2 åttkantslipad diamanter ca 0,015 ctv, stl 15,5 mm, vikt 2,2 g.

750 kr

Utrop: 800 kr

RING, 18K vitguld, flexibel, stl ca 17,25 mm, vikt 4,2 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGDER, 5 st, borrade droppar, 9,83 ctv, inneslutningar når ytan, ena med nagg.

Utrop: 3 300 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,48 ct, ca TW(G)/SI2, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g, nagg på rondist och krona.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K guld, briljant- och åttkantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, några diamanter med naturliga håligheter, svaga fattningar.

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,00 ct, 15 swiss- och 1 åttkantslipad diamant ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 12,1 g.

Utrop: 5 400 kr

COLLIER, hematitkulor, odlade pärlor, lås i sterlingsilver, längd 68 cm.

250 kr

Utrop: 300 kr