1 - 20 av 290
123...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari

Klubbad för

DRYCKESKÄRL, sterlingsilver, två hänklar, höjd 10 cm, diameter 9,5 cm, John Payne, London 1793, vikt 320,5 g.

Utrop: 4 600 kr

COLLIER, 4-radigt, tanzaniter, magnetlås i 18K guld i form av en stjärna, collierets längd 49,5 cm, låsets längd 3 cm, vikt 293 g.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

BORDSBESTICK, Olga, 36 delar, 12 gafflar, 12 knivar, 12 skedar, vikt 1991,7 g

4 700 kr

Utrop: 5 300 kr

UPPLÄGGNINGSBESTICK , Olga, 16 delar, 2 skedar, såsslev, smörkniv, osthyvel, 11 kaffeskedar, vikt 487,3 g

3 600 kr

Utrop: 1 900 kr

Smycken Hänge/Kedja

KEDJA/HÄNGE, 18K guld/silver, ryskt smyckeägg, ljusblå emalj, stämpel W.A. Bolin, rysk stämpel, kedja 18K guld, längd 41 cm, originaletui i trä.

4 700 kr

Utrop: 4 600 kr

Smycken Hänge/Kedja

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,30 ct ca W/VS, längd 49 cm, vikt 5,0 g, venezia.

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- och äldre briljantslipad diamant ca 0,66 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, 32 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, vikt 4,6 g, stift, saknar snurrebussar.

Utrop: 14 400 kr

Bordsbestick, Disa, 36 delar, 8 gafflar, 8 knivar, 8 skedar, 11 kaffeskedar, tårtspade, vikt 1378,5 g

4 700 kr

Utrop: 4 500 kr

HÄNGE/BROSCH, silver/14K guld, smaragder, 20 antikslipade diamanter, höjd 4 cm, vikt 7,4 g, smaragderna har sprickor, inneslutningar som når ytan och skador.

Utrop: 5 700 kr

ARMRING, B-jade, diameter 6,1 cm, vikt 38 g.

2 100 kr

Utrop: 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,76 ct, TW(F)/ VVS 2- VS 1, stl 17,25 mm, vikt 7 g, en klo är sned, mindre nagg på rondist.

Utrop: 25 000 kr

RING, 18K vitguld, 16 briljant- och 10 åttkantslipade diamanater ca 1,12 ctv, ca TW/VVS- VS, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g, gravyr.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, 111 briljantslipade diamanter ca 3,30 ctv, ca TW-W/VS, vikt 16 g, höjd 4,5 cm, en diamant saknas.

12 200 kr

Utrop: 13 800 kr

DOSA, silver, invändigt förgylld, antik, Daniel Hedberg (1818-1849), Eksjö, vikt 106,2 g.

950 kr

Utrop: 700 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/P1, HRD certifikat 170003096100, 16 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 34 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljant enligt gravyr 0,22 ct ca R-TW/VS, stl 18 mm, vikt 2,9 g.

STIGBERT, ring, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd 1,14 ct enligt gravyr, inneslutningar når ytan, 4 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, Engelbert, Stockholm 1976, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld, 7 citriner, 70 briljantslipad diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,7 g, svaga fattningar.

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant enligt gravyr 0,79 ct ca LBr/SI, 20 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,16 ctv, stl 15,75 mm, vikt 4,8 g.

5 100 kr

Utrop: 5 500 kr