281 - 290 av 290
1...131415 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari 2018

Klubbad för

RING, platina, briljant 1,01 ct, Cr(J)/SI2, laserinskription GIA 5176238380, 14 briljanter ca 0,10 ctv, ca TCr/VS, stl 15,5+ mm, vikt 3,5 g.

26 000 kr

Utrop: 29 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, opaler, 28 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca Cr-LY/ VS-P, stift, vikt 4,2 g.

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,37 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W/P, stl 17 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, höjd 4 cm, vikt 5,2 g, stift.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.

7 800 kr

Utrop: 8 600 kr

RING, 2-delad, 18K vitguld/guld, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 20,0 g.

Utrop: 9 000 kr

KAKFAT, silver, slipad glas, Eric Nordin Sundsvall 1800-talets mitt, höjd 17 cm, diameter 24 cm, skada på stam, sned.

1 000 kr

Utrop: 800 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,43 ct, ca TCa(K-L)/P, mindre briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W(H)/P, längd 40 cm, vikt 3,5 g, mittsten med mindre nagg vid rondisten.

Utrop: 9 500 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, 8,40 ct, ljusblå, Ceylon, modifierad smaragdslipning, 3 nagg.

Utrop: 6 900 kr