181 - 200 av 241
1...91011...13 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018

Klubbad för

BVLGARI, örhängen, 18K guld, 150 briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca TW/VVS, vikt 30,1 g, clips.

Utrop: 49 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 dropp- och 16 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-TCr/ VS, vikt 9,6 g, clips.

Utrop: 48 000 kr

GEORG JENSEN, collier, Moonlight Grapes, nr 96, sterlingsilver, design Harald Nielsen, Danmark efter 1945, längd 46,5 cm, vikt 91,5 g, originalask.

8 900 kr

Utrop: 8 000 kr

BO FRANZÉN, visitkortställ, silver, genombruten fot, signerad, Stockholm 1968, 20,5x12 cm, höjd 4 cm, vikt 423,4 g. (d)

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, 6 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv ca W-TCr(H-I)/VS-SI, vikt 2,8 g, stift, aningen bortnött rodiering.

Utrop: 31 000 kr

RING, 14K vitguld, kuddslipad diamant ca 1,70 ct, ca W-TCr(H-I)/SI2, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 18 mm, vikt 2,9 g, inneslutning som når ytan.

Utrop: 59 000 kr

RING, platina, cabochonslipad blå safir ca 1,80 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, 4 mindre rosenslipade diamanter, Art Deco, ca 1920-tal, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.

15 400 kr

Utrop: 16 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,25 ct, ca TCa(K)/SI2, 9 briljantslipade diamanter 0,81 ctv, 8 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca Cr/VS-SI, längd 47,5 cm, vikt 11,8 g.

Utrop: 35 000 kr

ARMBAND, 14K vitguld, odlade pärlor, ca 4-8 mm, 60 briljantslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 71,2 g.

Utrop: 60 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, ovalt fasetterad peridot ca 5,30 ct, 13 briljant- och 1 gammalslipad diamant ca 1,30 ctv, ca Cr-Ca/P, stl 17,25 mm, vikt 7,6 g.

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K guld/platina, 26 carréslipade blå safirer, 17 gammal-, äldre åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g.

CARMOSÉRING, 18K guld/platina, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca Cr(J)/VS 2, 8 briljantslipade ca 0,40 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 21 000 kr

HÄNGE, 18K guld, bergkristall, granater, höjd 6,1 cm, vikt 9,5 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter och 17 mindre diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 40 cm, vikt 4,7 g, en briljant med skada och en med nagg.

Utrop: 12 000 kr

CARTIER, ring, 18K vitguld, 139 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, några ca SI, stl ca 17 mm, vikt 13,1 g, en diamant med nagg.

56 000 kr

Utrop: 62 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 14 runda fasetterade rubiner ca 3,60 ct, 20 baguette-, 12 briljant-, 12 åttkant- och 6 droppslipade diamanter ca 4,10 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, vikt 12,2 g, clips.

Utrop: 44 000 kr

STELT ARMBAND, förgyllt silver, svart emalj, månsten, glas, orientaliska pärlor, orm, antik, innermått 5,7 x 4,5 cm, vikt 18,2 g, emaljskada, tennlödningar.

8 200 kr

Utrop: 9 000 kr

ADLER, örhängen, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 15,0x12,7 mm, off round, 36 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 5,8 cm, vikt 16,6 g.

Utrop: 35 000 kr

RING, 18K svartrodinerat guld, orm, runda fasetterade rosa safirer ca 7,00 ctv, 9 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/SI och LB/VS, stl 17 mm, vikt 13,3 g.

Utrop: 19 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, kuddslipad tsavorit ca 5,00 ct, 108 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCa(F-K)/VS-SI, längd 43 cm, vikt 20,3 g.

Utrop: 106 000 kr