1 - 20 av 241
123...13 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni

Klubbad för

Dosor-Etuier Dosor

CARTIER, puderdosa, 18K guld, svart emalj, jade, korall, pärlemor, rosenstenar, dekor med figurer i japansk trädgård, Art Deco, Paris 1920/30-tal, importstämplar, refnr 7354, 8x7,5 cm, vikt 225,7 g, emaljskador, två koraller saknas.

410 000 kr

Utrop: 58 000 kr

Smycken Övrigt

VICTOR MAYER, Fabergé collection, ägg, Piano Egg, 18K guld, grön emalj, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VVS-VS, rubin ca 1,30 ct, bas i lapis lazuli, invändigt dolt fack, numrerad 4/10, höjd 11,5 cm, certifikat medföljer, originaletui.

60 000 kr

Utrop: 70 000 kr

5 100 kr

Utrop: 5 700 kr

Utrop: 185 000 kr

KUTCHINSKY, brosch, 18K guld, cabochonslipad smaragd, snidad korall, 25 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, signerad, ca 1975, höjd 9,2 cm, vikt 50,7 g, skadat originaletui.

52 000 kr

Utrop: 35 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 17 cm, vikt 21,5 g.

Utrop: 68 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 88B, The Splash Necklace, silver, design Henning Koppel, 1945-77, längd 41 cm, vikt 81 g.

10 200 kr

Utrop: 9 900 kr

HANS HANSEN, collier, nr 342, sterlingsilver, delvis förgyllt, design Bent Gabrielsen, Danmark 1960-tal, diameter 12,3 cm, vikt 138 g.

9 900 kr

Utrop: 9 000 kr

Silver Kaffeservis

FORSMAN & GARDFORS, kaffeservis, 3 delar, silver, trä, hamrad yta, Umeå 1966, höjd 7-26 cm, vikt 955,7 g, limmat handtag, gravyr i botten.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

ANTON MICHELSEN, ljusstakar, ett par, silver, semisfärisk droppskål, handtag, på liten fot, design Olaf Staer-Nielsen, signerade, Danmark, Köpenhamn 1944-45, höjd 9,5 cm, vikt 453,1 g, mindre bucklor på ena ljusstaken.

Utrop: 6 000 kr

TAPIO WIRKKALA, collier, Silver Moon, sterlingsilver, Finland 1973, diameter 11 cm, längd 70 cm, vikt 53 g. (d)

12 000 kr

Utrop: 14 000 kr

7 700 kr

Utrop: 5 500 kr

GAUDY, örhängen, 18K guld, snidade blommor, B-jade, 20 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Stockholm 1997, diameter 2,2 cm, vikt 5,4 g, stift, originaletui.

25 500 kr

Utrop: 4 500 kr

SEBASTIAN SCHILDT, ring, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,03ct River(E)/IF, HRD certifikat 20040080801, 2 hjärtslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca River-TW/VVS(E-F)/VVS, Stockholm 2005, stl 15,75 mm, vikt 6,2 g, originaletui, ytterask.

48 000 kr

Utrop: 50 000 kr

RING, 18K vitguld, blå safir ca 3,60 ct, 8 briljant- och 8 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 10,0 g, en briljantslipad diamant skadad.

35 000 kr

Utrop: 39 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS, vikt 2,4 g, skruvstift.

84 000 kr

Utrop: 62 000 kr

PÅHÄNG, 18K vitguld, 2 droppformade odlade South Seapärlor ca 18,8x12,3 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,50-0,60 ct/st, ca TW-TCr(G-I)/VVS, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/VS, längd 4,5 cm, vikt 13,8 g.

Utrop: 68 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter 10,42 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, Juvelateljén Evert Lindberg, Göteborg 1976, längd 39,5 cm, vikt 60,9 g.

Utrop: 190 000 kr

ARMBAND, 18K rodierat guld, 120 briljantslipade diamanter 10,91 ctv enligt gravyr, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 32,5 g.

Utrop: 72 000 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 18,0 ct, 49 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW/VS, Kapuka Copenhagen, stl 16,75 mm, vikt 15,6 g.

15 400 kr

Utrop: 16 000 kr