41 - 60 av 241
1234...13 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018

Klubbad för

JOHAN PETERSSON BERG, dosa, silver, invändigt förgylld, Rokoko, Norrköping 1758, diameter 7,5 cm, vikt 124,5 g, monogram i botten, bucklor.

4 000 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,36 ct, ca TW(F)/SI2, 29 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 66 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,00 ct, River(D)/SI1, IGI certifikat 181595448, 4 baguette- och 44 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, stl 17+ mm, vikt 7,4 g.

Utrop: 200 000 kr

HANDVÄSKA, 14K guld, stickad, blå emalj, Pest, Österrike/Ungern 1867-1922, vikt 144 g, emaljskada.

Utrop: 32 000 kr

BROSCH, 14K guld/platina, gammalslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCa(K-L)/ SI1, rosenslipade diamanter, längd 5,6 cm, vikt 6,3 g.

12 200 kr

Utrop: 13 800 kr

RING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca Ca(M)/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 4,6 g.

29 500 kr

Utrop: 20 000 kr

TRESTENSRING, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 1,67 ctv, varav mittstenen ca 0,76 ct, ca Cr-TCa(J-L)/SI2, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.

15 200 kr

Utrop: 17 000 kr

LAPPONIA, armband, Caroline, 18K vitguld/guld, 12 briljantslipade diamanter 1,20 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, design Björn Weckström, Finland 1984, bredd 1,0 cm, längd 18,5 cm, vikt 69,5 g, säkerhetskedja, påse.

Utrop: 37 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 14 carréslipade safirer, 17 gammal- och åttkantslipade diamanter, ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17 cm, vikt 14,8 g, två stenar med skada på rondisten.

9 600 kr

Utrop: 11 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 15 äldre briljantslipade diamanter ca 1,52 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 9,7 g, tre diamanter med nagg.

10 000 kr

Utrop: 11 200 kr

GEORG JENSEN, skålar, ett par, nr 235, silver, hänklar, blomdekor, Danmark ca 1920, GAB stämpel, höjd 7,5 cm, längd 9,5 cm, vikt 177,4 g, ena hänkeln något bucklig.

Utrop: 7 500 kr

RING, platina, 3 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, 36 äldre slipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 9,7 g, en av de större stenarna sitter aningen löst i sin fattning, ett fåtal av de mindre stenarna med nagg, etui.

12 000 kr

Utrop: 13 600 kr

ATELIER AJOUR, ring, 18K guld/platina, pärla 11,30x11,15 mm, boutonformad, rosenstenar, två åttkantslipade diamanter, Stockholm 1951, stl 18,75+ mm, vikt 4,7 g, nagg på diamanter.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

Smycken Hänge/Kedja

TIFFANY & CO., hänge/kedja, Twist Heart Key Pendant, 18K guld, höjd 4,5 cm, kedja 76 cm, vikt 8,3 g, originaletui.

6 300 kr

Utrop: 5 200 kr

TIFFANY & CO., hänge/medaljong, Key To My Heart, 14K guld, höjd 5,5 cm, vikt 8,9 g.

5 000 kr

Utrop: 5 800 kr

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,20 ctv, ca TCr(I)/SI1, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.

24 000 kr

Utrop: 25 000 kr

RING, 18K guld, blå safir ca 1,90-2,00 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0,65+0,50 ct, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, Karl Andersson, Stockholm tidigt 1900-tal, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, safir med slitna fasettkanter och mindre nagg,

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipade diamant ca 1,18 ct, ca Cr(J)/VS1, stl 17 mm, vikt 2,6 g.

18 200 kr

Utrop: 20 000 kr

COLLIER, 15K guld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, halvpärlor, påhängsdel/brosch, broschens diameter 3 cm, vikt totalt 33,0 g, senare nål, originaletui.

17 400 kr

Utrop: 15 000 kr

PÄRLCOLLIER, troligen orientaliska pärlor, doserat, 1,60-5,30 mm, lås i 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,045 ct, rosenstenar, längd 55 cm, låshakar ej guld, nagg på diamanter, originaletui.

6 300 kr

Utrop: 3 200 kr