61 - 80 av 241
1...345...13 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018

Klubbad för

RING, platina, smaragd ca 1,27 ct, 10 briljant- och 14 åttkantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g, två diamanter är skadade och smaragden har nagg.

Utrop: 10 000 kr

GEORG JENSEN, ring, Fusion, 3-delad, 18K guld/roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 57 (18+ mm), vikt 17,6 g, originaletui.

Utrop: 18 000 kr

OLE LYNGGAARD, armband, läder, grågrön, Sweet Spot Snake, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, TW/VS, Sweet Drop, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter 1,98 ctv, TW/VS, Sweet Drop, 18K vitguld, 66 svarta briljantslipade diamanter 1,98 ctv, längd 36 cm, vikt 27 g.

Utrop: 68 000 kr

RING, 18K vitguld, 4 prinsess-, 37 baguett- och 48 briljantslipade diamanter ca 3,02 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 11,1 g.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

CARTIER, armband, Juste Un Clou, 18K roséguld, serienr. BHH757, stl 17, vikt 33,4 g, originaletui och ytterkartong.

42 000 kr

Utrop: 35 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 1,26 ctv, 8 briljant- och 8 baguettslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, vikt 3,1 g, stift.

23 000 kr

Utrop: 25 000 kr

Silver Vas

GEORG JENSEN & WENDEL, vas, nr 823, sterlingsilver, design Sigvard Bernadotte, signerad, Danmark 1945-1951, svensk importstämpel, höjd 14,5 cm, vikt 280 g.

Utrop: 5 800 kr

BVLGARI, örhängen, B.ZERO1, 18K roséguld/stål, vikt 15,5 g, certifikat, originaletui, ytterask.

12 200 kr

Utrop: 8 000 kr

WILHELM ENGBLOM, brudkrona, silver, 7 odlade pärlor, granater, Stockholm 1907, höjd 9,5 cm, vikt 54,4 g, två nålar.

7 200 kr

Utrop: 2 900 kr

CARTIER, ring, platina, briljantslipad diamant 2,12 ct, TW(F)/VVS2, GIA inskription på rondisten 2111712072, 18 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 50 (16 mm), vikt 5,2 g, originaletui.

250 000 kr

Utrop: 270 000 kr

TIFFANY & CO., collier, Victoria, platina, 117 briljantslipade diamanter ca 10,18 ctv, 4 navettslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VVS, doserat, längd 42,5 cm, vikt 32,5 g.

Utrop: 195 000 kr

ARMBAND, platina, 25 äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 1,35 ct totalt, TCr/VS-SI, varav mittstenen ca 0,30 ct, doserat, ca 1940-tal, vikt 15,3 g, säkerhetskedja.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

BROSCH, platina, 15 baguettslipade safirer, 41 briljant- och 5 trapetsslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca W/VS, diameter 3,6 cm, vikt 14,7 g.

14 200 kr

Utrop: 13 400 kr

CARTIER, örhängen, 18K guld, refnr 990650, 2,2x1,3 cm, vikt 16,0 g, stift/clips.

10 800 kr

Utrop: 8 000 kr

BVLGARI, collier, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, onyx, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, 38,6 g, originaletui.

Utrop: 56 000 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 3,80 ct, ca Light Yellow, flera nagg och naturaler vid rondist i övrig väldigt små inneslutningar, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.

66 000 kr

Utrop: 54 000 kr

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,55 ct, ca TCa(L)/P1, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Stockholm 1930, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g, mittstenen med natural och nagg på rondisten, svaga fattningar på småstenarna.

Utrop: 25 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, droppslipad tanzanit 33,04 ct, IGITL Gemstone Report B8604/9667 utfärdat i Jaipur, Indien 2011, 176 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca W-TCa(H-L)/VS-SI, ett fåtal är P1, längd 42 cm, vikt 29,9 g, enstaka diamanter något lösa i sina fattningar, etui.

Utrop: 170 000 kr

LAPPONIA, armband, Moonbridge, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1972, längd 19 cm, vikt 103 g, påse.

7 000 kr

Utrop: 6 900 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, smaragdslipad blålila safir ca 30 ct, 26 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, längd 15,5 cm, vikt 35,3 g, senare länk.

215 000 kr

Utrop: 50 000 kr