81 - 100 av 241
1...456...13 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade South Seapärlor ca 15,6 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TCa/SI, höjd 3,5 cm, vikt 13,4 g, krokar.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

W.A. BOLIN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/VVS2, HRD certifikat 11002161001, Stockholm 2011, stl 17 mm, vikt 9,2 g, originaletui.

Utrop: 66 000 kr

BROSCH, 9K guld/silver, 34 äldre åttkant- och gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr/VS-SI, orm, längd 6,5 cm, 5,4 g.

8 600 kr

Utrop: 9 400 kr

ENSTENSRING, 18K, vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)VVS2, stl 15,25 mm, vikt 3,5 g.

45 000 kr

Utrop: 53 000 kr

GEORG JENSEN, örhängen, nr 1131, 18K guld, design Nanna Ditzel, Danmark ca 1970-tal, höjd 3 cm, vikt 25,3 g, clips.

10 000 kr

Utrop: 12 000 kr

COLLIER, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, längd 40 cm, vikt 76 g.

22 500 kr

Utrop: 23 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 14K guld, mikromosaik, färgad kalcedon, 4,5x4 cm, vikt 23,5 g.

2 700 kr

Utrop: 2 800 kr

CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K vitguld, nr F36540, 1993, stl 18, vikt 37,8 g, skruvmejsel, originaletui, mindre slitage.

32 000 kr

Utrop: 32 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,99 ct, ca TW-W(G-H)/P1, briljantslipad diamant ca 1,15 ct ca TCr(I)/SI 1, 12 baguette- och 14 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 9,7 g.

Utrop: 60 000 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad blågrön turmalin ca 16,00 ct, handgjord av hovjuvelerare Gunnar Fahlström i Stockholm år 1967, stl 16,75 mm, vikt 13,0 g.

41 000 kr

Utrop: 11 400 kr

RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr(I)/SI1, 24 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g.

6 100 kr

Utrop: 6 800 kr

LAPPONIA, ring, Petrified Lake, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström, Finland 1971, stl 17,25 mm, vikt 21,1 g.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, stavlänk, signerat, Lund 1971, längd 43,5 cm, vikt 64,8 g. (d)

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, stavlänk, signerat, Lund 1971, längd 19 cm, vikt 28,0 g. (d)

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, stavar, signerade, Lund 1956, höjd 2 cm, vikt 6,1 g, skruvar, originaletui. (d)

1 500 kr

Utrop: 1 800 kr

WIWEN NILSSON, stelt armband, silver, bergristall, onyx, signerad, Lund 1937, 6,5x4,3 cm, vikt 37,7 g, obetydligt nagg på bergkristallen, gravyr. (d)

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, pärlor ca 9,5x8,3 mm, 18 gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Hugo Strömdahl, Stockholm 1936, längd 4,0 cm, vikt 4,9 g, stift, omgjorda från skruvar, originalskruvar medföljer.

15 000 kr

Utrop: 7 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 294, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, längd 45 cm, vikt 88,9 g, originalask.

7 100 kr

Utrop: 5 200 kr

GEORG JENSEN, örhängen, nr 8, sterlingsilver, design Harald Nielsen, 1904-08, stift, originalask.

Utrop: 2 100 kr

BROSCH, 18K guld/silver, plique-à-jour, rosenslipade diamanter, Jugend, 1900-talets början, 3,1x3,2 cm, vikt 10,1 g, sprickor i emaljen.

10 000 kr

Utrop: 4 500 kr