101 - 120 av 241
1...567...13 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018

Klubbad för

RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 2,00 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, 1 briljantslipad och17 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VVS-VS, Hovjuvelerare C.F. Carlman, Stockholm 1982, stl 17 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 8 000 kr

CARTIER, örhängen, Love, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, TW/VVS, serienr. YV1320, höjd 1,9 cm, vikt 12,2 g, stift/clips, originaletui.

28 500 kr

Utrop: 22 000 kr

RING, 18K vitguld/roséguld/guld, 181 briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 19,8 g.

26 000 kr

Utrop: 29 000 kr

Silver Teservis

WIWEN NILSSON, tekanna, sterlingsilver, oktagonal, signerad, Lund 1949, höjd 20,5 cm, vikt 675 g.(d).

28 500 kr

Utrop: 30 000 kr

Silver Teservis

WIWEN NILSSON, sockerskål, gräddkanna och fat, sterlingsilver, signerade, 1950-tal, vikt 352 g. (d)

8 300 kr

Utrop: 9 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, Chinese dragon, förgyllt sterlingsilver, signerad, Lund 1973, höjd 4,1 cm, vikt 30 g, originaletui. (d)

23 000 kr

Utrop: 11 400 kr

WIWEN NILSSON, brosch, Trana, förgyllt sterlingsilver, signerad, Lund 1971, längd 7,3 cm, vikt 12,8 g, originaletui. (d)

8 500 kr

Utrop: 6 900 kr

BENT KNUDSEN, armband, nr 22, sterlingsilver, 1960-tal, Danmark, längd 18,5 cm, vikt 75 g.

2 300 kr

Utrop: 2 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,70 ct, Cr(J)/VS1, HRD certifikat 170003103974, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g.

71 000 kr

Utrop: 78 000 kr

BROSCH, silver/14K guld, 47 gammalslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, varav mittstenen ca 0,87 ct, Österrike/Ungern 1922-37, 4,7x2,5 cm, vikt 8,6 g, en diamant saknas.

Utrop: 18 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 1,32 ct ca Cr(J)/SI2, stl 17 mm, vikt 3,2 g.

30 000 kr

Utrop: 34 000 kr

PIAGET, ring, Possession,18K guld, briljantslipad diamant 0,02 ct, serienr. D95929, stl 17,25 mm, vikt 10,0 g, certifikat, originaletui.

Utrop: 8 900 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 2,03 ct, River(D)/VS2, HRD certifikat 170003044147, stl 16,75 mm, vikt 8,4 g.

Utrop: 235 000 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, Otto Andersson, Stockholm 1945, höjd 7,2 cm, vikt 36,4 g.

10 400 kr

Utrop: 12 000 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,64 ct ca W(H)/VS2, venezialänk utan lås, längd ca 60 cm, vikt 10,0 g.

104 000 kr

Utrop: 88 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,67 ct, W(H)/VS2, HRD certifikat och inskription 16030296043, stl 16,5 mm, vikt 8,3 g.

Utrop: 116 000 kr

DIAMANT, 1,01 ct, briljantslipad, River(E)/IF, GIA certifikat 1258215528.

80 000 kr

Utrop: 88 000 kr

RING, platina, smaragd, 2 äldre briljant- och 18 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1939, stl 17,25 mm, vikt 7,1 g, smaragden har nagg.

Utrop: 6 900 kr

2 MANSCHETTKNAPPAR, 6 SKJORTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, vikt 17,7 g, lödningar, mindre nagg på pärlemor.

8 100 kr

Utrop: 5 000 kr

CARTIER, armband, Love bracelet, 18K roséguld, serienr. CRD 876572, stl 17 mm, vikt 30,8 g, skruvmejsel, originaletui.

36 500 kr

Utrop: 36 000 kr