241 - 260 av 295
1...12131415 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari 2018

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,99 ct, ca TW-W(G-H)/P1, briljantslipad diamant ca 1,15 ct ca TCr(I)/SI 1, 12 baguette- och 14 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 9,7 g.

Utrop: 66 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/förgyllt silver, flerfärgad emalj, turkosa stenar, emaljskador, ett örhänge skadat, skruvdel stämplad Konrad Wahlström, Stockholm 1951 vikt 2,5 g.

Utrop: 700 kr

RING, 18K vitguld, 6 carréslipade blå safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS,Stjernswärd Juveler & Design, Stockholm 1992, stl 17 mm, vikt 7,9 g, 1 safir med nagg.

Utrop: 5 000 kr

Silver Teservis

TEMUGGAR, 6 ST, silver, insats i glas, graverad dekor, Ryssland omkring 1900, dubbla mästarstämplar troligen Eesti Vabarik och Oreste Kurlukow Moskva, höjd 7,5 cm, 6 skedar medföljer, ett glas saknas.

5 100 kr

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,52 ct ca W/VS2, stl 16 mm, vikt 3,2 g, mindre natural.

Utrop: 10 800 kr

RING, 14K vitguld, 1 gammalslipad diamant och 32 prinsesslipade diamanter, 2,24 ctv enligt gravyr, ca CR-CA/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 10,0 g.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 5,80 ct, inneslutningar når ytan, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca CR/VS, stl 18,25 mm, vikt 9,7 g.

Utrop: 33 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.

7 600 kr

Utrop: 6 500 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,52 ct, River(D)/VS1, GIA cert kopia och laser inskription 15991875, 22 briljanter ca 0,53 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 26 000 kr

ÖRHÄNGEN och JACKETS 18K vitguld, enstensörhängen ca 0,24 ctv, jackets 20 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stift, vikt totalt 2,0 g.

6 300 kr

Utrop: 6 900 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-Cr(H-I)/VS, längd 16,5 cm, vikt 14,0 g, mittstenen med stort nagg.

Utrop: 6 000 kr

HÄNGE/KORS, 19,2K rodierat vitguld, 5 blå topaser ca 1,40 ctv, 20 briljanter ca 0,23 ctv, ca TCr/VS-SI, 1 diamant skadad, utländsk stämpel, 4,3 x 2,7 cm, vikt 6,1 g.

Utrop: 3 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ljusgula briljanter ca 0,34 ctv, ca SI och 46 briljanter ca 0,58 ctv ca TW/VS, stift, vikt 2,9 g.

Utrop: 14 600 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,25 ct med nagg samt 8 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/VS, stl 18 mm, vikt 7,2 g.

Utrop: 7 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,41 ct, TW(F)/IF, IGI certifikat F1203853, förseglad.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,52 ct, TW(F)/IF, IGI certifikat F1H12659, förseglad.

10 600 kr

Utrop: 11 600 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,57 ct, TW(F)/VS 2, IGI certifikat F1G1654, förseglad.

10 600 kr

Utrop: 11 200 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,57 ct, TW(F)/VS1, IGI certifikat 1G98406, förseglad.

10 800 kr

Utrop: 12 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca TCa(K)/VS2, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g, gravyr och lagning i skena.

14 000 kr

Utrop: 15 600 kr

RING, 18K vitguld/guld, ovalslipade blåa safirer ca 0,50 ctv, 20 gammalslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-TCa/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, lagning i skena.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr