81 - 100 av 295
1...456...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari 2018

Klubbad för

RING, 18K guld, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca Cr/VS, 23 briljanter ca 0,08 ctv (1 trasig), ca Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 3 400 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, 168 briljanter infattade med kuletten utåt, (ett antal stenar med nagg), ca 2,65 ctv, ca W(H)/SI, längd 46 cm, vikt 11,3 g.

Utrop: 23 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Southseapärlor ca 14 mm, 80 briljantslipade diamanter ca 2,34 ctv, ca TW-W/VS, vikt 12,9 g, stift.

Utrop: 33 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,82 ct, TW(F)/SI1, HRD ID Report 170003029405 och 0,65 ct R(E)/VS1, HRD ID Report 170002961968, 42 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,3 g.

Utrop: 48 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 12,00 ctv, ca TW(G)/VS, längd 18 cm, vikt 21,9 g.

Utrop: 200 000 kr

ARMRING, 18K roséguld, 14 briljanter ca 0,73 ctv, ca TW-W/VVS-VS, 6x5 cm, vikt 6,8 g.

Utrop: 9 900 kr

ARMRING, 18K guld/vitguld, 58 briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, 6x5 cm, vikt 5,5 g.

Utrop: 11 500 kr

HÄNGE, 18K guld, snidad opal, briljantslipad diamant 0,02 ct, S. Egger design, Stockholm 1980, vikt 7,8 g.

Utrop: 2 500 kr

CARL NYSTRÖM, såsskål med fat, silver, invändigt förgylld, nyrokoko, Stockholm 1847m höjd 12 cm, diameter 18 cm, vikt 510,8 g.

Utrop: 3 400 kr

LARS LÖFGREN, bägare, silver, Huddiksvall 1800-talets första hälft, höjd 14 cm, vikt 84,9 g, mindre bucklor, mindre lagning på brättet.

Utrop: 1 800 kr

BROSCH, 18K vitguld, ametist ca 18,00 ct, gammal-, åttkant- samt rosenslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W(H) /SI-P, 6,5x2,5 cm, vikt 22,1 g, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 barocka sötvattenspärlor ca 25x11 mm, 40 briljanter ca 0,32 ctv, ca W-LBr/SI-P, höjd 4 cm, vikt 16,4 g, krokar.

4 800 kr

Utrop: 5 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 3,48 ct, briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 1,49 ctv, ca TCa-Ca/SI-P, stl 17 mm, vikt 7,0 g.

Utrop: 23 575 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, akvamarin ca 5,20 ct, 24 baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 10 400 kr

BROSCH, sterling silver, odlade saltvattens pärlor, Japan ca 1980,

1 000 kr

Utrop: 700 kr

COLLIER, 18K, guld, vikt 31,5

Utrop: 10 400 kr

HEDVIG WESTERMARK, armring, 18K guld, Smide & Form, Stockholm 1987, stl 6,0 x 5,0 cm, vikt 39,3 g. (d)

Utrop: 12 000 kr

PÄRLRING, 18K, guld, vikt 5,1 g 2 briljanter ca 0,16 ctv brun och vit pärla, stl. 17,5 mm

Utrop: 4 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 4,57 ctv, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, stift, vikt 6,6 g, en diamant med nagg.

Utrop: 23 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 2,7 cm, vikt 3,2 g, stift.

Utrop: 6 400 kr