481 - 497 av 497
1...232425 Gå till
Just nu klubbas Moderna i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2018

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,6 g.

Utrop: 2 100 kr

ENGELBERT, pärlcollier, odlade saltvattenspärlor, ca 5,50 mm, lås i 18K guld med cabochonslipade ametist, Stockholm 1964, längd 39 cm, slitage, behöver träs om.

Utrop: 900 kr

STIGBERT, brosch, silver, cabochonslipad blå kalcedon, Engelbert, Stockholm 1953, stl 4,0 x 4,0 cm.

550 kr

Utrop: 300 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 5,5 g, vikt 0,9 g, stift.

Utrop: 450 kr

BESTICKSERVIS, 15 delar, silver, genombruten dekor, 6 förrättsgafflar, 4 dessertskedar, 5 kaffeskedar, Svedboms Vetlanda 1970-tal, vikt 332,3 g.

Utrop: 1 500 kr

BÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, barockstil, 1900-talets andra hälft, vikt 142,3 g.

Utrop: 800 kr

BORDSSKEDAR, 6 st, silver, Olga, GAB Stockholm 1952, längd 18 cm, vikt 292,9 g

Utrop: 1 600 kr

Silver Kaffeservis

SOCKERSKÅL, silver, på fyra fötter, reliefdekor, J L Hultman Stockholm 1951, höjd 5,5 cm, vikt 232,4 g.

Utrop: 1 400 kr

RING, 14K vitguld/guld, cabochonslipad smaragd ca 1,10 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

MANSCHETTKNAPPAR, SLIPSHÅLLARE, 14K vitguld, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/P, vikt 9,5 g.

Utrop: 3 400 kr

2 SMÖRKNIVAR, silver, art deco, 1934, vikt 175,1 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

SKÅL, sterlingsilver, på fyra fötter, hänklar, blomdekor, London 1888, höjd 7 cm, vikt 126,4 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

SUPKOPPAR, 6 st, silver, arbetad ytra, E löfman, Markströs Uppsala 1979, höjd 5,5 cm, vikt288,8 g, etui.

Utrop: 1 800 kr

PUNCSHBÄGARE, 6st, silver, invändigt förgyllda, handtag, Fritz Olsson, Luleå 1965, vikt 183,0 g, etui.

Utrop: 900 kr

STIGBERT, manschettknappar, ett par, sterlingsilver, Engelbert, Stockholm 1949, vikt 14,7 g.

Utrop: 500 kr

Silver Vas

VAS, silver, svagt konande, GAB Stockholm 1956, höjd 18 cm, vikt 407,3 g, gravyr i botten.

Utrop: 2 300 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/P, stift, vikt 1,9 g.

Utrop: 1 200 kr