41 - 60 av 507
1234...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2018

Klubbad för

COLLIER, färgade rosa och gröna kulor, längd 70 cm, vikt 110,0 g, ej knutet.

Utrop: 300 kr

MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, ca 19×8 mm, vikt 9,3 g.

Utrop: 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade svagt doserade sötvattenspärlor med ojämn yta ca 11-14 mm, längd 47 cm, lås i sterling silver, vikt 89,1 g, knutet.

800 kr

Utrop: 900 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ametist, snidad onyx och bergkristall, krokar, vikt 17,8 g,

Utrop: 350 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,50 ct, 10 briljant- och swisslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, två diamanter med nagg på kulett och en med nagg på rondist.

Utrop: 3 400 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TCa-Ca(K-M)/VS-SI, längd 2,7 cm, vikt 2,8 g.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(G)/VS, 4 navettslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 18 mm, vikt 4,8 g, en navett med stort nagg på ena spetsen.

Utrop: 3 000 kr

Silver Soppslev

SLEV, silver, hamrad yta, trähandtag, längd 28 cm, Malmö Stilgravyr, Trelleborg 1982, vikt 47 g.

Utrop: 850 kr

2 SALTKAR, silver, invändigt förgyllda, oval form, längd 11 cm, höjd 7 cm, JH Otto, Köpenhamn 1833, vikt 82,4 g totalt.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

COLLIER, mestadel gröna och orangea färgstenar, längd 70 cm, lås i sterling silver, vikt 98,5 g, ej knutet.

300 kr

Utrop: 350 kr

1 SALTKAR, silver, godronnerad dekor, två hänklar med vinbladsdekor, höjd 7,4 cm, diameter 7,5 cm, troligen Tyskland 1800-talets första hälft, vikt 81,1 g.

Utrop: 1 200 kr

PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor i olika nyanser ca 11 mm, längd 46 cm, vikt 78,8 g, knutet.

900 kr

Utrop: 750 kr

1 SALTKAR, silver, empire, invändig förgyllning, kvadratisk fot med avfasade hörn, uppsvängda hänklar, M Fryberg, Jönköping 1829, vikt 45,3 g.

Utrop: 1 800 kr

MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, diameter 15 mm, vikt 10,6 g.

Utrop: 500 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, rosa korall, vikt 0,5 g, stift.

Utrop: 250 kr

GRÄDDKANNA, silver, i form av en snäcka, på hög stam med välvd fot, höjd 8,8 cm, Österrike ca år 1900, vikt 50,6 g.

750 kr

Utrop: 750 kr

ÖRHÄNGEN, silver, briolettslipade röda stenar, cz, odlade sötvattenspärlor, vikt 5,8 g, krok med stoppare i plast.

Utrop: 250 kr

GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, slät, uppsvängd hänkel, höjd 8,3 cm, G Möllenborg, Stockholm 1847, vikt 48,8 g.

Utrop: 1 400 kr

2 st BÄGARE, silver, graverad dekor, en på hög stam, höjd 5 cm resp 8,2 cm, Ryssland 1896-1917, vikt totalt 43,1 g.

850 kr

Utrop: 850 kr

ARMBAND, lapis lazuli, knappformade kulor ca 12 x 4,8 mm, stretchband, vikt 53,7 g.

Utrop: 850 kr