221 - 240 av 256
1...111213 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 16 juni 2018

Klubbad för

COLLIER, 18K vitguld, 153 briljantslipade diamanter ca 4,19 ctv, ca W-Cr/P, längd 43 cm, vikt 15,3 g.

Utrop: 39 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 dropp- och 38 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-W/SI-P, stift. höjd 3,4 cm, vikt 4,1 g.

Utrop: 10 200 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 4 diamanter, navett-, oval-, dropp- och hjärtslipad, ca 0,83 ctv, ca TW/SI-P, längd 16,5 -18 cm, vikt 3,5 g.

Utrop: 11 800 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K vitguld, 53 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 7 500 kr

RING, 14K vitguld, smaragd ca 0,90 ct, briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 6 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 1,86 ctv, ca W-TCa(H-K)/SI, längd 42 cm, vikt 6,3 g.

Utrop: 13 200 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca TCr(I)/VS, 70 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 18 000 kr

LJUSSTAKAR, silver, 1 par, rundad kvadratisk fot, slät form, signerad T. Eldh, K&E Carlsson, Göteborg 1960, vikt 411,1 g, fyllda, mindre bucklor.

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,17 ct, ca TW/VVS, 8 vita briljanter ca 0,16 ctv, ca TW/VVS, 4 bruna diamanter ca 0,12 ctv, ca VS, stl 17,25 mm, vikt 7,9 g, stämplad Classic.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, 4 safirer, svensk importstämpel, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 3 300 kr

ALLIANSRING, platina, 10 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv TW/VVS, stl 17,25 mm, vikt 9,1 g.

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K vitguld, 18 briljanter (1 briljant ca 0,01 ct saknas) ca 0,53 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 3 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant slipad diamant 0,39 ct enligt gravyr, ca Ca-LY/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 4 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW/VVS-VS, Schalins, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g, gravyr, mycket litet nagg på en diamant.

Utrop: 4 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, kalcedon, bergkristall, höjd 4 cm, vikt 7,3 g, krokar med stopp.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, ovalslipad granat, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ct, ca W-TCr/VS-SI, längd 42 cm, vikt 4,3 g.

Utrop: 4 200 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW(G)/VS1-SI 1, stift, vikt 2,3 g.

Örhängen 18K guld, bergkristall, rubiner, Italien, höjd 6,5 cm, vikt 15,1 g, stift med stopp.

Utrop: 5 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 53 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI-P, längd 16,5 cm, vikt 9,3 g, en briljant med litet nagg på krona.

Utrop: 13 000 kr