241 - 256 av 256
1...111213 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 16 juni 2018

Klubbad för

HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, smaragdslipad akvamarin ca 5,50 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/VS, längd 42 cm, vikt 4,4 g, minimala nagg på akvamarin.

Utrop: 6 400 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljanter ca 4,48 ctv, ca W/VS, längd 17,5 cm, vikt 8,6 g.

Utrop: 45 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 1,5 g, stift.

Utrop: 5 400 kr

ARMBAND, 18K guld, ametister, prasioliter, pyriter, längd 19,5 cm, vikt 13,2 g.

Utrop: 4 000 kr

LAPPONIA, collier, Creature nr 5, sterlingsilver, akryl, Björn Weckström, Finland 1974, längd 77 cm, vikt 53 g.

3 200 kr

Utrop: 2 800 kr

SMYCKESET, 2 delar i 18K vitguld, ring med en briljant 0,50 ct, W(H)/VS2, GIA Report 1255528346, numret inskrivet med laser på rondisten, omgiven av 20 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 17,25+ mm, vikt 4,9 g, samt en alliansring med 13 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 36 000 kr

RING, 14K guld, rökkvarts, Finland 1969, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

STELT ARMBAND, 18K vitguld, 155 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 6 x 5,1 cm, vikt 25,2 g, något skev, hack och repor i guldet.

8 100 kr

Utrop: 9 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, hänget från Guld & Silversmedjan, Linköping, längd 42 cm, vikt 9,3 g.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, 20 diamanter ca 2,88 ctv, varav 10 briljantslipade färgbehandlade gula/VS, övriga 10 med olika slipningar (2 smaragd-, 5 briljant- 2 dropp- och 1 navetteslipad), ca Cr-LY(J-P)VS-SI1, stl 17,25+ mm, vikt 6,73 g.

Utrop: 49 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 south sea pärlor ca 15,5 mm, aningen barocka, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, krokar, vikt 23,3 g.

Utrop: 17 000 kr

ARMRING, 18K vitguld, 201 briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca TW/VS-SI, stl 6 x 6 cm, vikt 10,5 g.

Utrop: 25 000 kr

ARMRING, 18K guld, 201 briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca TW/VS-SI, stl 6 x 6 cm, vikt 10,3 g.

Utrop: 25 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(F-G)/VS, vikt 1,0 g, stift.

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/SI2, vikt 1,0 g, stift.

9 500 kr

Utrop: 10 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,75 ct enligt gravyr, ca W(H)/P1, stl 17 mm, vikt 4,7 g.

17 600 kr

Utrop: 12 600 kr