1 - 20 av 355
123...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni

Klubbad för

EMALJÄGG, hänge, 14K guld/silver, bemålad gul emalj, Ryssland, vikt 5,6 g.

Utrop: 2 900 kr

EMALJÄGG, hänge, 14K guld/silver, bemålad limegrön emalj, Ryssland, vikt 3,6 g.

Utrop: 2 900 kr

EMALJÄGG, hänge, 14K guld, rosa emalj, längd 2 cm, vikt 3,9 g.

Utrop: 2 600 kr

RING, 14K vitguld, 128 briljanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P1, 4 diamanter skadade, stl 18 mm, vikt 11,8 g.

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad rubin ca 1,25 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 7,0 g, 1 diamant skadad, 5 diamanter med nagg.

Utrop: 6 900 kr

TRESTENSRING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter 1,08 ct enligt gravyr, varav mittstenen ca 0,55 ct, ca TCr-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, gravyr, 2 diamanter med nagg.

LJUSSTAKAR, ett par, silver, GAB, Stockholm 1956, höjd 18 cm, vikt 664,9 g, fylld botten.

Utrop: 2 500 kr

ANDERS DUNBERG, supkalk, silver, invändigt spår av förgyllning, Gävle 1793, höjd 14 cm, vikt 58,0 g, bucklor, lagning på stam.

Utrop: 2 300 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,50 ctv enl gravyr, ca W-TCr/P1, stl 16,75+ mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 2 300 kr

Smycken Hänge/Kedja

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, rosa safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv ca W/VS-SI, längd 42 cm, vikt 2,4 g.

2 600 kr

Utrop: 1 800 kr

Smycken Hänge/Kedja

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hjärta, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS. kedja i platina (850), längd 46-50 cm, vikt 7,2 g.

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

Smycken Hänge/Kedja

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 2,10 ct, 26 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W-TCr/VS, en diamant Tca, höjd 2,4 cm, kedjans längd 40 cm, vikt totalt 4,7 g.

Utrop: 5 000 kr

Smycken Lås

LÅS, 18K guld, stjärna, för dobbar, pärlcollier, odlade sötvattenspärlor ca 13x15 mm, längd 40 cm.

Utrop: 6 900 kr

JOHAN WICKMAN, supsked, silver, svisselerad dekor, delvis förgylld, Hudiksvall 1771, längd 15,5 cm, vikt 44,0 g, mindre bucklor.

6 700 kr

Utrop: 3 500 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 18K guld, oval, plats för 2 fotografier med bredd 20 mm och höjd 30 mm, vikt 15,6 g.

Utrop: 5 200 kr

BROSCH, 18K guld, snäckformad, Stockholm, 1838, tre hängande delar, vikt 8,2 g.

2 900 kr

Utrop: 2 800 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 18K guld, rubiner, 3 gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 10,7 g, plats för ett fotografi, bredd 28 mm.

4 000 kr

Utrop: 3 600 kr

BROSCH, 18K guld, halvpärla, 1883, hängande kula, vikt 8,2 g.

Utrop: 2 900 kr

Smycken Övrigt

DOSA, 18K guld, handgraverad dekor, emalj, nyrokoko, mitten av 1800-tal, fransk och svensk kontrollstämpel, 8,0x4,0 cm, vikt 70,0 g, graverad inuti lock "Till Fr. E Lindqvist af Ångf. Bolaget Alex. v. Humboldt".

CARMOSÉRING, 18K rodierat guld, ovalslipad iolit ca 5,4 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm.

Utrop: 13 800 kr