221 - 240 av 253
1...111213 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2018

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 1,45 ct, ca TCa(L)/SI1, Göteborg 1943, stl 17+ mm, vikt 2,4 g.

27 500 kr

Utrop: 17 000 kr

5-STENSRING, 18K vitguld, 5 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TCr-TCa/P, 2 skadade, 1 litet nagg, 1 Natural på rondisten, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g, synlig storleksändring, slitna klor.

5 700 kr

Utrop: 6 400 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, southseapärlor, ca 12 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-Cr/SI-P, vikt 8,2 g, stift med clips, två diamanter med nagg.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K vitguld, 24 droppslipade rubiner ca 3,76 ctv, 65 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 7,9 g.

Utrop: 12 200 kr

RING, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 4 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, southseapärlor, ca 13,7 x 12,7 och 13,2 x 12,4 mm, 18K vitguld, vikt 8,3 g, krokar.

4 600 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, 152 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl ca 19 mm, vikt 16,5 g, liten storleksändrande skena fastlödd.

Utrop: 12 800 kr

SYSKONRING, 18K guld, 2 diamanter med äldre briljantslipning ca 0,47 ctv, ca TCr/SI 2, stl 16,75 mm, vikt 2 g, två lagningar, en nedsliten klo.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,60 ct, stl 15,75 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 3 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,90ctv, ca TW-W/ VS-SI, längd 17 cm, vikt 14,9 g.

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,29 ct, ca W/SI, 36 briljanter ca 0,21 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g.

Utrop: 7 900 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,50 ct, TW(G)/VVS2, certifikat IGI F773170, plomberad.

10 800 kr

Utrop: 10 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,51 ct, River(E)/IF.

12 800 kr

Utrop: 14 200 kr

RING, 18K guld, 22 åttkantslipade diamanter enligt gravyr 0,50 ctv ca W/VS, stl 14,75 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 3 500 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,64 ct, TW(G)/VVS2.

Utrop: 14 000 kr

RING, 18K guld, 237 rubiner ca 4,71 ctv, stl 18,25 mm, vikt 10,0 g, några rubiner med nagg.

Utrop: 12 800 kr

RING, 18K vitguld, southseapärla ca 11,5 mm, 88 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 7,9 g.

Utrop: 12 200 kr

Ädelstenar Övrigt

MORGANIT, 14,62 ct, oktagonal trappslipning, "peach-pink" beryll, inneslutningar som når ytan, några mycket små nagg.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

Ädelstenar Övrigt

3 AMETISTER, rund tyskslipning, 23,60 ct totalt.

Utrop: 1 400 kr

Ädelstenar Granater

MANDARINGRANAT, 2,02 ct, kuddslipad, ursprung Namibia.

Utrop: 1 700 kr