61 - 80 av 214
1...345...11 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 24 november 2018

Klubbad för

GUSTAF MÖLLENBORG, brosch, 18K guld, snidat porträtt i ametist, emalj, 1800-talets mitt, stl 3,8x2,3 cm, vikt 9,3 g, nålen är ej i guld, skador på emalj, ametist med inneslutningar som når ytan.

5 100 kr

Utrop: 3 300 kr

CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K guld, refnr FE6509, stl 17, vikt 31,5 g, repor, originaletui, saknar skruvmejsel.

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 2,52 ct, ca W(H)/VS2, Stockholm 1994, stl 17,5 mm, vikt 13,5 g, slitna klor.

Utrop: 200 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/VVS2, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, Guldsmeden Manuel, Stockholm, stl 19 mm, vikt 9,5 g.

Utrop: 63 000 kr

DIAMANTER, 2 st, briljantslipade, 1,88 ctv, River-TW(E-F)/VS2, ena diamanten med natural på rondist.

Utrop: 78 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, smaragd ca 1,15 ct, 32 briljant- och navetteslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-Cr/VS-SI1, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g, mindre nagg på smaragden och två briljant- och två navetteslipade diamanter skadade.

26 500 kr

Utrop: 10 200 kr

DIAMANT, briljantslipad, 2,53 ct, Fancy Yellow/VS1, liten kulettfasett.

70 000 kr

Utrop: 77 000 kr

VAN GOGH, stelt armband, 18K guld, smaragder, rubiner, safirer, 21 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, TW-W/VS-SI, 1960-tal, 5,7x4,7 cm, vikt 57,8 g.

18 200 kr

Utrop: 20 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 1,75 ct, ca TCa(L)/VS2, stl 18,75 mm, vikt 12,7 g.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 4,50 ct, ca TCa(K)/VS2, 20 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, onyxer, stl 18,5 mm, vikt 6,2 g, mittstenen har stort nagg vid rondist, saknar en onyx, flera sidostenar med nagg, slitna klor

144 000 kr

Utrop: 134 000 kr

W.A. BOLIN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 3,14 ct, ca TCa(L)/VS2, stl 17 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 140 000 kr

PER OLOF BÄCKSTRÖM, ljusstakar, ett par, silver, lyrmodell, Empir, Gävle 1830, höjd 15,5 cm, vikt 389,7 g, fylld botten.

4 600 kr

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca Ca-LY/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 9,8 g, några diamanter är skadade.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

PIAGET, collier, Piaget Possession, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,14 ctv, ca TW/VS, refnr G37P2290, vikt 46,9 g, certifikat, originaletui.

25 500 kr

Utrop: 23 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, delvis rodierat, briljant- och rosenslipade diamanter 3,75 ctv, ca W-CR/SI-P, frostad kvarts, höjd 7,5 cm, vikt 17,2 g.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade koraller, briljant- och droppslipade diamanter ca 3,71 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, höjd 6,5 cm, vikt 13,8 g, stift.

Utrop: 20 000 kr

C G HALLBERG, vinkanna, silver, slipat kristallglas, Stockholm 1893, höjd 29 cm, vikt 1077,3 g, nagg på glaset.

7 200 kr

Utrop: 4 500 kr

BJÖRN JÄGERSTIG, ring, Adam och Eva, 18K guld, cabochonslipad safir och rubin, Sculptura, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 9,5 g. (d)

4 900 kr

Utrop: 5 200 kr

OLE LYNGGAARD, örhänge, Snake, 18K guld, 256 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, TW/VS, höjd 5 cm, stift, PÅHÄNG, 2 st, 18k guld, droppslipad topas och rosenkvarts, dustbag och originaletui.

Utrop: 40 000 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen, Gipsy, silver/18K guld, cabochonslipad rutilkvarts, 8 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, TW/VS, höjd 8,7 cm, vikt 24 g, stift, originaletui.

21 500 kr

Utrop: 18 000 kr