1 - 20 av 299
123...15 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 8 november 2018

Klubbad för

ENGELBERT, hänge, 18K vitguld, briljanter 0,05 ctv, vikt 2,3 g.

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ct, ca W/SI, stift, 7 mm, vikt 1,9 g.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS/VS-SI, vikt 1,7 g.

Utrop: 3 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca W/P, stift, höjd 1,7 cm, vikt 2,7 g.

2 800 kr

Utrop: 3 100 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca Cr/SI, stl 15,25 mm, vikt 2,3 g, ett par stenar är skadade.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca W/VS, stl 18,5 mm, vikt 10,9 g, en safir med skada.

Utrop: 9 000 kr

Silver Fat

FAT, med hänklar, silver, formpressat, längd 23 cm, vikt 102,0 g, senare hänklar.

Utrop: 450 kr

SALT & PEPPARKAR, silver, höjd 10 cm, total vikt 83,3 g.

Utrop: 650 kr

SKÅL, silver, kvadratisk rundad form, familj i reliefmotiv, Ture Jerkeman, Stockholm 1950, signerad, mått 13 x 13,5 cm, vikt 174,3 g,

Utrop: 1 100 kr

Silver Vas

ERIK RÅSTRÖM, vas, silver, Råströms Silver- O Nysilverfabrik, Stockholm 1950, höjd 13 cm, vikt 225,5 g, monogram, bortslipad gravyr i botten.

Utrop: 1 100 kr

Silver Fat

FAT, 2 st, silver, bakelit, GAB, Stockholm 1964-72, total vikt 229,6 g.

600 kr

Utrop: 650 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 6 - 6,5 mm, längd 88 cm, lås i 18K guld.

700 kr

Utrop: 350 kr

HÄNGE, 18K guld, fasetterad rökkvarts, GD & Co, Malmö 1944, höjd 5,5 cm, vikt 16,6 g, minrde nagg.

850 kr

Utrop: 900 kr

RING, 14K guld/vitguld, vita topaser, rubiner, stl 18 mm, vikt 10,5 g, rubiner med inneslutningar som når ytan, mindre nagg.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

ALLIANSRING, platina, 15 briljanter ca 0,27 ctv ca TW/VVS-VS, stl 16.75+ mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 5 800 kr

ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 17,5 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 5 800 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, emalj, diameter 2,2 cm, vikt 12,9 g, stift.

200 kr

Utrop: 250 kr

PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, ca 7 - 7,5 mm, längd 42 cm, lås i silver med strass och pärla, säkerhetskedja.

850 kr

Utrop: 700 kr

ARMBAND, 18K guld, 6 ametister ca 4,62 ctv, längd 19 cm, vikt 21,3 g, flera ametister med nagg.

Utrop: 7 200 kr

SALTSTRÖARE, ett par, silver, rokoko, lodräta reliefåsar, lockknopp, svenska stämplar, ca 1930, höjd 11,3 cm, vikt 168,7 g.

Utrop: 1 700 kr