41 - 60 av 299
1234...15 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 8 november 2018

Klubbad för

ÄPPLEN, 2 st, rosenkvarts, skador.

250 kr

Utrop: 300 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, rund fot, svagt konande stam, troligen Tyskland, 1800 tal, höjd 17,5 cm, vikt 326,9 g, mindre bucklor, lagningar.

Utrop: 3 000 kr

ANTON MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, mått 5,1 x 2,5 cm, Per Sköld, Stockholm 1954, vikt 10,6 g.

300 kr

Utrop: 400 kr

MOCCASKEDAR, 12 st, silver, genombruten dekor, Svedboms Vetlanda 1960/70-tal, längd 10 cm, vikt 98,8 g, etui.

Utrop: 700 kr

KAFFESKEDAR, 6 st, silver, England Sheffield, längd 11,5 cm vikt 86,0 g, etui.

Utrop: 600 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv enl. gravyr, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g, gravyr.

Utrop: 1 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, huggies, vikt 2,0 g.

3 900 kr

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/VS-SI, nagg, huggies, vikt 1,8 g.

2 900 kr

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 0,70 ct, 54 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17 mm, vikt 5,3 g, rubinen har djup slipning och slitage, en diamant trasig och flera med nagg.

Utrop: 2 700 kr

HÄNGE, sterlingsilver, cabochonslipad labradorit, Ekdal, Borås, stl 5,5 x 3,5 cm, vikt 23 g.

425 kr

Utrop: 450 kr

KALEVALA, smyckesset, brons, hänge/kedja, ring, jaspis, Finland, längd 60 cm, hängets stl 3,7 x 3,2 cm, ringens stl 16,5 mm.

400 kr

Utrop: 450 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W(H)/SI, stl 15 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 900 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad ametist, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g, ametisten med nagg på kuletten, en diamant med litet nagg på rondist, några diamanter dimmiga.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

ENGELBERT, pärlcollier, odlade saltvattenspärlor, ca 8 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad ametist och fröpärlor, Stigbert, Stockholm 1967, längd 41 cm, lagning, låset svåröppnad, behov av omträdning.

1 300 kr

Utrop: 1 100 kr

ENGELBERT, örhängen, 18K guld, cabochonslipade ametister, fröpärlor, Stigbert, Stockholm, stift, vikt 2,4 g, omgjorda, saknar stämplar, saknar snurrebussar.

700 kr

Utrop: 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, doserat, ca 4,0-7,5 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad ametist, stämplad Hansen, Stockholm 1964, längd 69 cm, säkerhetskedja.

Utrop: 1 700 kr

RING, 14K guld, vildmarkstil, ändrad, briljantslipad diamant ca 0,23 ct ca W/SI2, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 2 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, Ro-Be Smycken Bengt Olov Johansson, Stockholm 1961, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g, en sidosten med nagg på ronsisten, flera klor slitna.

Utrop: 3 600 kr

BROSCH, förgyllt silver, pilformad, J G Kihlberg, Nyköping 1878, vikt 6,2 g, troligen omgjord från sked.

250 kr

Utrop: 275 kr

COLLIER, lås 18K guld, vit korall, doserat från 3,37-11,19 mm, längd 52 cm, vikt 19,2 g.

Utrop: 800 kr