101 - 120 av 332
1...567...17 Gå till

Avslutad | Nyårs – Lördag 29 december 2018

Klubbad för

RING, 18K guld, 3 briljanter enligt gravyr 0,35 ctv ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 3 400 kr

TENNISARMBAND, 18K tvåfärgat guld, briljantslipade diamante ca 3,49 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,7 g, en diamant skadad.

Utrop: 33 000 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 71 briljantslipade diamanter ca 2,31 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 7,3 g.

Utrop: 27 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 92 briljantslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 mm, vikt 6,1 g.

Utrop: 19 000 kr

TENNISARMBAND, 18K tvåfärgat guld, 81 briljantslipade diamanter ca 2,49 ct ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,7 g.

Utrop: 28 000 kr

CARMOSÉRING, platina, ovalslipad safir, 8 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI-P, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, CG Hallberg, Stockholm 1951, stl 18,5 mm, vikt 3,7 g, safir med slitna fasettkanter och skador, ett par diamanter skadade, sliten fattning.

Utrop: 7 000 kr

GEORG JENSEN, uppläggningssked, Pyramid, sterlingsilver, design Harald Nielsen, Danmark 1933-1944, längd 20,5 cm, vikt 82,6.

GEORG JENSEN, uppläggningssked, Pyramid, sterlingsilver, design Harald Nielsen, Danmark 1915-1927, Engelska importstämplar 1929, längd 18 cm, vikt 72,9 g.

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca TW-W/VS-SI, vikt 8,1 g, huggies.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,26 ct ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.

3 800 kr

Utrop: 4 300 kr

SERVERINGSSKED, silver, Smith, Danmark, tidigt 1800-tal, vikt 79,4 g.

Utrop: 900 kr

BESTICKSERVIS, 8 delar, Prins Albert, 1 matgaffel, 1 matkniv, 1 matsked, 1 bordskniv, 1 bordssked, 1 fiskgaffel, 1 fiskkniv, 1 dessertgaffel, GAB, Stockholm bl.a 1970-tal, total vikt 516 g, linda.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

HUMMERBESTICK, 5 st, silver, K. Anderson, Göteborg 1930/40-tal, längd 18,5 cm, total vikt 168,6 g.

1 200 kr

Utrop: 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 19 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,5 cm, vikt 4,2 g.

Utrop: 7 900 kr

RING, 18K vitguld, 6 dropp- och 1 briljantslipad diamanter ca 0,82 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 9 400 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 83 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 9,1 g.

Utrop: 20 500 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 83 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,8 g.

Utrop: 20 500 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 85 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,8 g.

Utrop: 19 600 kr

RING, 18K guld/vitguld, 1 äldre briljantslipad diamant ca 0,35 ct, 2 äldre briljantslipade diamanter ca W-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g, den större diamanten med nagg på kuletten.

Utrop: 3 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W(G-H)/SI1-SI2, 24 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stift, vikt 2,2 g.

5 400 kr

Utrop: 5 900 kr