Avslutad | Moderna – Lördag 16 februari 2019
TIFFANY & CO, enstensring, platina, briljantslipad diamant 0,47 ct, ca TW/VS, inskription T&Co F03020356, serienummer 18775123, stl 16 mm, vikt 3,7 g, originaletui och box, stämplarna är slitna.
TIFFANY & CO, manschettknappar, ett par, 18K guld, 2002, vikt 19,1 g, monogram, originaletui.
PÄRLCOLLIER, 40 st, odlade tahitipärlor, ca 9,0-10,6 mm, lås i 18K guld/vitguld med 72 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Rolf Kaplan, Stockholm, längd 46 cm, vikt 68,7 g, en åttkantslipad diamant skadad.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 3-delad, 18K vitguld, briljanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm (54), vikt 17,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 29 briljanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS, längd 20 cm, vikt 4,9 g.
ARMRING, sterlingsilver, Stina Sökjer, Sölvesborg 1974, innermått 6,7 cm, vikt 19,2 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, röd metalltråd, Elina Selin, Stockholm 2001, stift med clips, vikt 12,7 g, etui.
OLE LYNGGAARD, armband, 18K guld, lås 18K guld, briljant ca 0,04 ct, ca TW/VS, stjärna, design Charlotte Lynggaard, längd 18 cm, vikt 19,9 g, originaletui.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,41 ct, W(H)/SI1, certifikat DCL 609347, stl 15,25 mm, vikt 4,6 g.
GEORG JENSEN, collier, sterlingsilver, Sautoir, svart agat, längd 130 cm, vikt 56,9 g, originalpåse.
GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver, svart agat, längd 3,0 cm, krokar, vikt 3,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca W-TCa/P, längd 19 cm, vikt 19,3 g.
BVLGARI, ring, 18K vitguld, B-Zero1, 4 band, italien, stl 55 (17,5 mm), vikt 11,1 g, slitage.
ETSUKO MINOWA, collier, Månsken, 18K guld/vitguld, ej stämplad, längd 45 cm, vikt 71,5 g.
RING, 18K vitguld, 33 prinsesslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca W-Cr/ VS-SI, stl 18 mm, vikt 11 g, 2 diamanter med nagg.