Avslutad | Moderna – Lördag 16 februari 2019
HELALLIANSRING, platina, 23 flandersslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW/VVS, Sørstrand, stl 16 mm, vikt 5,1 g, två diamanter med nagg.
PIAGET, örhängen, 18K vitguld, 108 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VVS, stift/clips, höjd 12 mm, vikt 8 g, originaletui.
RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant 1,20 ctv, ca TW(G)/P1, GSL laserinskription 508320,10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g, en sidosten är skadad.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,37 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 44 cm, vikt 19,3 g.
ARMRING, 14K guld, Finland, Åbo 1970, Kupittaan Kulta, stl 5,7 x 5,8 mm, öppningsbar, säkerhetskedja, vikt 27,7 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Lotus, oxiderat sterlingsilver/18K guld, droppe rutilkvarts, briljant ca 0,015 ct, ca TW/VS, ankarkedja Lynggard, oxideratr silver, vikt 3,0 g, originaletui och dustbag.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 12 rubiner 0,72 ctv, 14 blå safirer 1,15 ctv, 128 briljanter 038 ctv, ca W/VS-SI, stift med bygel
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 2,44 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, doserade, längd 18 cm, vikt 8,5 g.
RING, 18K vitguld, odlad tahitipärla ca 9,7 mm, 8 baguetteslipade diamanter samt 22 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17 mm, vikt 6,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad tahitipärla ca 8,4 mm, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, vikt 3,2 g.
ALTON, armring, silver, bergkristall, signerad KE Palmberg, 6,2x5,5 cm, vikt 19,4 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 99 briljantslipade diamanter ca 1,21 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 5,8 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 175 briljantslipade diamanter ca 5,19 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-SI, längd 42 cm, vikt 15,4 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/P1, stl 16,25 mm, vikt 6,9 g.
ENSTENSRING, platina, ovalslipad diamant ca 0,34 ct, ca Cr(J)/SI2, stl 16,25 mm, vikt 6,9 g.
ARMBAND, 18K guld, delvis rodinerat, 72 briljantslipade diamanter ca 2,38 ctv, ca W/P, längd 18,5 cm, vikt 15,3 g.
RING, 18K vitguld, baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 7,2 g.