21 - 40 av 244
123...13 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2019

Klubbad för

RING, platina, ovalslipad rosa turmalin ca 3,31 ct, 6 baguette- och 12 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K guld, rubin ca 0,55 ct, 50 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g, några diamanter med nagg på krona.

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,05 ct, 10 blå safirer ca 0,22 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g, flera diamanter med små nagg på krona.

Utrop: 3 300 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/VS, vikt 1,1 g, stift.

6 200 kr

Utrop: 7 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, blå safirer, briljanter 0,48 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/SI, längd 18,5 cm, vikt 12,3 g.

Utrop: 5 700 kr

BROSCH, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/VS, 5x3,5 cm, vikt 12,8 g.

6 200 kr

Utrop: 5 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, 3 smaragder ca 4,50 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,60 ct ca W/VS, längd 43 cm, vikt 18,6 g.

Utrop: 19 000 kr

RING, 18K guld, blå emalj, rosenstenar, stl 17,5 mm, vikt13,0 g, diamanter med skador och nagg, mindre emaljskada.

4 800 kr

Utrop: 5 300 kr

BROSCH, 14K guld/silver, rosen- & gammalslipade diamanter 6,5x3,5 cm, vikt 21,7 g.

Utrop: 8 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, odlad pärla ca 8,9 mm, smaragder, åttkant- rosenslipade diamanter, vikt 15,3 , några diamanter skadade.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/SI, Hovjuvelerare Erik Samuelson, Stockholm 1963, höjd 5 cm, vikt 9,2 g, några diamanter med nagg, etui.

Utrop: 15 000 kr

COLLIER, 15-radigt, 18K guld, hematit, 2 citriner, iolit, Franska stämplar, längd 42 cm, vikt 165,7 g.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

RING, platina, cabochonslipad b-jade ca 6,05 ct, 4 baguettslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 7,2 g.

5 100 kr

Utrop: 3 300 kr

HÄNGE/KEDJA, platina, cabochonslipad b-jade ca 3,26 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS-SI, längd 40 cm, vikt 6,5 g.

2 700 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld, navettslipad rubin ca 1,10 ct, 78 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 4 400 kr

COLLIER, 18K guld, smaragdslipad bergskristall, stavlänk, Stigbert, Stockholm 1944, längd 58 cm, vikt 16,1 g, fåtal länkar på kedjan är något skeva.

4 200 kr

Utrop: 4 800 kr

RING, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, 8 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Ca/P, stl 17 mm, vikt 10,8 g.

Utrop: 8 300 kr

ARMBAND, 18K guld, 4 cabochonslipade safirer, längd 18,5 cm, vikt 54,2 g, safirer med nagg.

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K vitguld, delvis förgylld, ovalslipad rubin ca 1,03 ct, 42 rosa safirer ca 0,89 ctv, 84 briljantslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 11,9 g.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K vitguld, mörk pärlemor, 3 prinsesslipade gula safirer ca 0,51 ctv, 60 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 10,0 g.

Utrop: 8 000 kr