41 - 60 av 244
1234...13 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2019

Klubbad för

RING, platina, droppslipad akvamarin ca 3,13 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 13,4 g, akvamarinen är något lös i fattning.

Utrop: 13 400 kr

CARMOSÈRING, 18K guld, ovalslipad djupblå safir ca 0,97 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 6 200 kr

OSTRONGAFFLAR,12 st, silver. Frankrike omkring 1900, längd 14 cm, vikt 227,0 g, etui.

3 100 kr

Utrop: 3 000 kr

GEORG JENSEN, tesil med ställ, silver, nr 40, Köpenhamn 1915-21, svenska importstämplar GAB F, längd 11 cm, vikt 108 g.

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 11 400 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, knutar, vikt 10,2 g.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

KEDJA, 18K guld/platina, pansarlänk, längd 52,5 cm, vikt 79,8 g.

23 000 kr

Utrop: 25 000 kr

BESTICKSERVIS, 108 delar, Olga, silver, 12 bordsgafflar, 11+3 bordsknivar, 12 bordsskedar, 3 smörknivar, 18 smörgåsgafflar,12 kaffeskedar, 12+1 efterrättsknivar, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, C G Hallberg, Stockholm, 1930/40-tal, total vikt 4030,6 g.

18 200 kr

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad limekvarts ca 7,0 ct, droppslipade rosa safirer ca 3,7 ct, droppslipade gula safirer ca 4,4 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 8,7 g.

9 800 kr

Utrop: 11 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,3 g, gravyr.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, odlade pärlor ca 12 mm, 58 briljantslipade diamanter ca 1,57 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, stift/clips, höjd 3,7 cm, vikt 10,2 g.

15 600 kr

Utrop: 17 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, gula, barocka, Southsea pärlor ca 16,3 mm, stift, stopp i gummi, ojämn lyster.

Utrop: 4 300 kr

RING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS, stl 16,5 mm, BA konstgjuteri, Stockholm, 2000, vikt 11,3 g.

Utrop: 5 700 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 19,5 g.

Utrop: 8 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,75 - 9 mm, lås i 18K vitguld, briljantslipade diamanter, längd 46 cm, vikt 48 g.

Utrop: 5 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,46 ct, ca W/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1972, stl 16,25 mm, vikt 6,3 g, nagg på kuletten.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K guld/vitguld, 4 briljantslipade diamanter 0,94 ctv, ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 11,7 g, två diamanter med skada och en diamant har nagg på rodisten.

4 800 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 13 000 kr

RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant 1,01 ct, G/VS2 enl EGL-certifikat, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g, svaga fattningar.

Utrop: 38 000 kr

RING, platina, smaragd, 2 äldre briljant- och 18 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1939, stl 17,25 mm, vikt 7,1 g, smaragden har nagg.

Utrop: 6 200 kr