1 - 20 av 324
123...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april

Klubbad för

CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld med oval gul safir 0,90 ct. 12 briljanter 0,53 ctv, TW(G)/VS,

Utrop: 5 300 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, 40 prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv TW/VVS, Wilhelm Pettersson, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

ENGELBERT, ring, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 4 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,99 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 15,75 mm, vikt 4,4 g, gravyr, en diamant sitter aningen löst i sin fattning.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, gravyr.

6 600 kr

Utrop: 7 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,68 ct, ca TW(G)/SI1, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, gravyr.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TCa(K-L)/VS, stift, vikt 1,6 g, nagg på kuletterna.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18Kvitguld, 94 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W/VS-SI, stift/clips, höjd 40 mm, vikt 8,7 g.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,96 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

SKÅL, på fot, silver, hamrad yta, pärlbårdsdekor, jugend, CG Hallberg, Stockholm 1917, höjd 20,5 cm, diameter 28 cm, vikt 934,0 g.

Utrop: 9 200 kr

BESTICKSERVIS, 82 delar, silver, Rosenholm, 12 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 8 bordsskedar, 12 matgafflar,12 smörgåsgafflar, 12 kaffeskedar, 12 efterrättsskedar, 2 serveringsskedar, 1 såssked, 1 syltsked, GAB, Stockholm, 60-tal, total vikt 2969,1 g, lindor medföljer.

7 700 kr

Utrop: 7 700 kr

Smycken Övrigt

BRUDKRONA, förgyllt silver, hjärtan och fyrklöver, 25 odla pärlor, 5 röda stenar, höjd 9,2 cm, John Svensson, Simrishamn 1957, vikt 142,8 g, kartong.

6 600 kr

Utrop: 900 kr

Smycken Övrigt

BRUDKRONA, sterlingsilver, 5 bärnstenshjärtan, höjd 10,3 cm, Guldsmedsaffären i Simrishamn år 1987, vikt 60,8 g, kartong.

2 400 kr

Utrop: 650 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv samt 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCa(K)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 15,9 g. En skadad säkerhetsåtta.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 carréslipade samt 4 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,5 g.

2 700 kr

Utrop: 2 800 kr

ARMRING, låghalt guld, öppningsbar, ovalslipad citrin ca 160 ct, stl 5,5 x 5,5 cm, vikt 68,0 g, små nagg på citrinen.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin, ca 24,0 ct, Gunnar Fahlström, Stockholm 1951, stl 19,5 mm, vikt 14,7 g, akvamarin med skada och nagg.

8 000 kr

Utrop: 8 800 kr

BESTICKSERVIS, silver, 24 delar, Svensk rund, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 6 kaffeskedar, Lidköpings Matsilver, Lidköping 1997, total vikt 1117,3 g, etui.

3 300 kr

Utrop: 3 200 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 1,4 g, ena diamanten med nagg på rondist och kulett.

Utrop: 9 800 kr

Smycken Kedja

HALSKEDJA, 18K guld, fantasilänk, briljantslipad diamant, Baraka, längd 50 cm, vikt 35,8 g, originaletui.

Utrop: 12 400 kr