21 - 40 av 324
123...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april 2019

Klubbad för

BROSCH, 18K guld/vitguld, safirer, rubiner, stl 4,5 x 3,0 cm, vikt 12,3 g, några stenar med nagg.

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade blå safirer ca 0,65 ctv, 118 briljantslipade diamanter ca 1,59 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 20,5 x 19,5 mm, stift, vikt 8,0 g, certifikat och etui.

12 000 kr

Utrop: 13 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 2,01 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, vikt 5,3 g, stl 18,5 + safiren med nagg på rondisten och ena diamanten med skada vid rondist.

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,5 g.

Utrop: 3 800 kr

RING, platina, 3 briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TW/VS, CG Hallberg, Stockholm 1950, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.

2 900 kr

Utrop: 3 300 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 1,20 ct, gammalslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-Ca/SI-P, O Örneus Guldsmedja, Stockholm 1978, stl 17 mm, vikt 4,7 g, 2 diamanter skadade, 2 med nagg.

Utrop: 4 800 kr

BROSCH, 18K guld, rosa turmaliner, ametister, citrin, peridoter, ljusa akvamariner, längd 6 cm, vikt 17,3 g.

4 700 kr

Utrop: 3 900 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,46 ct, ca TW(G)/VS2.

6 900 kr

Utrop: 7 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 10,1 g.

22 500 kr

Utrop: 25 000 kr

3 ALLIANSRINGAR, 18K guld/vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 1,86 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,5 mm, totalvikt 8,7 g.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, briljant ca 0,63 ct, ca TW(G)/VS1, 8 briljanter ca 0,56 ctv, ca TW/VVS-VS, Ahlen & Samuelson, Stockholm 1987, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 14 400 kr

RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g.

7 000 kr

Utrop: 7 900 kr

COLLIER, 14K guld/silver, smaragd 4 safirer, 5 rubiner, rosenstenar, fjäril, kedja i 9K guld, längd 46 cm, vikt 3,6 g, senare kedja.

Utrop: 12 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct enl gravyr, ca Cr(J)/VS, Georg Pereneyi Lawepe, Stockholm 1960-tal, stl 15,75 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 5 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv enl gravyr, ca TW-W(G-H)/VS, Georg Pereneyi Lawepe, Stockholm 1960-tal, stl 15,5 mm, vikt 3,0 g.

4 900 kr

Utrop: 5 200 kr

Smycken Pärlhänge

HÄNGE, 18K vitguld, barock odlad Southsea pärla ca 20 x 15 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W/P, flera skadade, längd 3 cm, vikt 5,7 g.

Utrop: 5 400 kr

MATSILVER, silver, 42 delar, GAB, Gammal Fransk, total vikt ca 1,78 kg,

6 200 kr

Utrop: 4 000 kr

ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 11 600 kr

RING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 9 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 1,03 ct, briljanter ca 0,35 ctv, stl 16,25 mm.

Utrop: 7 400 kr