41 - 60 av 89
12345 Gå till

Klubbauktion | Klockkvaliten – Lördag 18 maj

Aktuell budnivå

Klockor Tudor

TUDOR, Prince Oysterdate, Submariner (200m=660ft, T Swiss T), s.k. "Snowflake", Ref nr. 9411/0, Serie nr. 918315, Cal ETA 2784, Boett nr. 9411, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, utbytta visare och bezel (Luminova), defekt, OBS: utbytt urverk (ETA), rotor saknas, originallänk (ej tidsenlig), viklås, Ref nr. 78360-T C/558, ca 1979.

14 000 kr

Utrop: 14 000 kr

Lägg bud

Klockor Eberhard & Co

EBERHARD & Co., "Telemetre", Cal Valjoux 65, Boett nr. 225670, kronograf, herrur, 40 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, enknappskronograf med stoppknapp, läderband, ca 1960.

Inga bud

Utrop: 9 500 kr

Lägg bud

Klockor Tudor

TUDOR, Geneve, Ranger II, Cal ETA 2784, Serie nr. 814346, Ref nr. 9111/1, Boett nr. C.R.S., herrur, 37 mm, doublé (20 micron), automatisk, safirglas, datum, defekt, integrerad originallänk (10 micron), viklås, Ref nr. 9585 P, ca 1974, box.

5 200 kr

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

SEIKO, s.k. "Bullhead", Tachymeter", Cal 6138B, Serie nr. 478248, Boett nr. 6138-0040, kronograf (nollställer ej), herrur, 44 mm, stål, automatisk, hardlexglas (repor/nagg), dag, datum, originallänk, viklås, Ref nr. Z040S, ca 1974.

3 600 kr

Utrop: 3 300 kr

Lägg bud

Klockor Angelus

ANGELUS, kronograf, herrur, 38,5 mm, Cal Angelus, Verk nr. 608069, Boett nr. 275085, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1950.

9 100 kr

Utrop: 7 400 kr

Lägg bud

Klockor Lemania

LEMANIA, "Super Compressor", herrur, 35 mm, Cal 3060, Serie nr. 1567303, Boett nr. 920-62 / 2-63, stål, manuell, plexiglas, 24-timmarsvisning, defekt, utbytt krona, läderband, ca 1963.

2 200 kr

Utrop: 2 200 kr

Lägg bud

E.BOREL Co, Super Autosport, "DN:s Guldklocka OS 1948", herrur, 31 mm, Boett nr. 34 9022 / 7259, 18K rosa guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, boett ej signerad, gravyr (Tack För Olympiabragden 1948 Dagens Nyheter), läderband, ca 1948.

Inga bud

Utrop: 2 700 kr

Lägg bud

LONGINES, Ultra-Quartz (-T Swiss Made T-), "Cybernetic", Cal 6512, Serie nr. 50881332, Boett nr. 16 / 106357 / 1 30 / 8483 1, herrur, 39,5 x 40 (44) mm, 18K guld, cybernetic-quartz, plexiglas (skadat), datum, OBS: visare ej synkroniserade, läderband, viklås i doublé, ca 1971.

Inga bud

Utrop: 18 000 kr

Lägg bud

LONGINES, Christobal C, Cal L624.2 (ETA 2892-2), Serie nr. 1199, Ref nr. 624.5253.4.012, Boett nr. 5253 / 624, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, solkompass, läderband, originalspänne, flaskskepp, cert (ej ifyllt), ca 1992, box, ytterkartong (skadad). Limiterad och numrerad (Nr. 1199/3000).

5 500 kr

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

LONGINES, Charles Lindbergh, Replica av "Hour Angle Watch", Cal L876.2 (L878.4), Serie nr. 57072991, Ref nr. 876.5238.4.011, Boett nr. 876.5238, herrur, 47 mm, stål, manuell, safirglas, öppningsbar bakboett med glasad innerboett, läderband, originalspänne, förlängningsband, cert (ej ifyllt), ca 1987, flygplan i trä, box, väska. Limiterad och numrerad (Nr. 420/1000).

14 000 kr

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

ZENITH, El Primero (T - Swiss Made - T), Cal 3019 PHC, Ref nr. PA 5303, Boett nr. 055E271, kronograf, herrur, 38 x 41,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1970.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

Klockor A. Lange & Söhne

A.LANGE & SÖHNE, Glashütte, Lange 1, Cal 901.0, Verk nr. 24945, Serie nr. 135693, herrur, 38,5 mm, 18K guld, manuell, safirglas, stort datum, liten sekundvisare, gångreservsindikator, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, december 2001, box, ytterkartong.

90 000 kr

Utrop: 95 000 kr

Lägg bud

Klockor Breguet

BREGUET, Classique, No 4775, "Swiss Guilloche Main", Cal 818/5, Verk nr. 11924, Ref nr. 3910, Boett nr. 4775 1, herrur, 34,5 mm, 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, augusti 1999, box, ytterkartong.

30 000 kr

Utrop: 33 000 kr

Lägg bud

Klockor Jaeger-Le Coultre

JAEGER-LE COULTRE, Memovox (T Swiss Made T), Cal 916, Serie nr. 2261663, Ref nr. 875.42, Boett nr. 1475631, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, läderband, ca 1971.

Inga bud

Utrop: 13 000 kr

Lägg bud

Klockor Jaeger-Le Coultre

JAEGER-LE COULTRE, Memovox (T Swiss Made T), Cal K825, Serie nr. 1944051, Ref nr. 855, Boett nr. 1139399, herrur, 37 mm, stål, hammarautomat, plexiglas, datum (defekt), alarm, defekt, läderband, ca 1968.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, A Genève, fickur, 51 mm, Serie nr. 46018, Boett nr. 46018, silver, spindelgång, lagad urtavla, defekt, ca 1844.

Inga bud

Utrop: 4 400 kr

Lägg bud

HARRIS & SHAFER Co, fickur, 45,5 mm, Verk nr. 361772, Boett nr. 361772, 14K guld, ankargång, vargtänder, innerlock i 14K guld, urverk signerat "Vacheron & Constantin", bucklor, ca 1912.

6 000 kr

Utrop: 6 500 kr

Lägg bud

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, Genève, fickur, 51 mm, Serie nr. 374175, Boett nr. 230357, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, cert (ej daterat), ca 1917, etui.

Inga bud

Utrop: 16 000 kr

Lägg bud

Klockor Hamilton

HAMILTON WATCH Co, fickur, 56 mm, savonett, Cal 941 (21 stenar, 18 size), Serie nr. 623017, Boett nr. 411980, 14K flerfärgat guld, ankargång, s.k. "Box Hinge-boett", innerlock i 14K guld, mönster, ca 1909.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, fickur, 50,5 mm, Cal T, Serie nr. 12537, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1903.

Inga bud

Utrop: 7 500 kr

Lägg bud