41 - 60 av 173
1234...9 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 18 maj

Klubbad för

Klockor Tudor

TUDOR, Prince Oysterdate, Submariner (200m=660ft, T Swiss T), s.k. "Snowflake", Ref nr. 9411/0, Serie nr. 918315, Cal ETA 2784, Boett nr. 9411, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, utbytta visare och bezel (Luminova), defekt, OBS: utbytt urverk (ETA), rotor saknas, originallänk (ej tidsenlig), viklås, Ref nr. 78360-T C/558, ca 1979.

41 000 kr

Utrop: 14 000 kr

Klockor Eberhard & Co

EBERHARD & Co., "Telemetre", Cal Valjoux 65, Boett nr. 225670, kronograf, herrur, 40 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, enknappskronograf med stoppknapp, läderband, ca 1960.

13 800 kr

Utrop: 9 500 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Geneve, Ranger II, Cal ETA 2784, Serie nr. 814346, Ref nr. 9111/1, Boett nr. C.R.S., herrur, 37 mm, doublé (20 micron), automatisk, safirglas, datum, defekt, integrerad originallänk (10 micron), viklås, Ref nr. 9585 P, ca 1974, box.

7 100 kr

Utrop: 5 500 kr

SEIKO, s.k. "Bullhead", Tachymeter", Cal 6138B, Serie nr. 478248, Boett nr. 6138-0040, kronograf (nollställer ej), herrur, 44 mm, stål, automatisk, hardlexglas (repor/nagg), dag, datum, originallänk, viklås, Ref nr. Z040S, ca 1974.

5 300 kr

Utrop: 3 300 kr

Klockor Angelus

ANGELUS, kronograf, herrur, 38,5 mm, Cal Angelus, Verk nr. 608069, Boett nr. 275085, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1950.

17 800 kr

Utrop: 7 400 kr

Klockor Lemania

LEMANIA, "Super Compressor", herrur, 35 mm, Cal 3060, Serie nr. 1567303, Boett nr. 920-62 / 2-63, stål, manuell, plexiglas, 24-timmarsvisning, defekt, utbytt krona, läderband, ca 1963.

11 400 kr

Utrop: 2 200 kr

E.BOREL Co, Super Autosport, "DN:s Guldklocka OS 1948", herrur, 31 mm, Boett nr. 34 9022 / 7259, 18K rosa guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, boett ej signerad, gravyr (Tack För Olympiabragden 1948 Dagens Nyheter), läderband, ca 1948.

2 500 kr

Utrop: 2 700 kr

LONGINES, Ultra-Quartz (-T Swiss Made T-), "Cybernetic", Cal 6512, Serie nr. 50881332, Boett nr. 16 / 106357 / 1 30 / 8483 1, herrur, 39,5 x 40 (44) mm, 18K guld, cybernetic-quartz, plexiglas (skadat), datum, OBS: visare ej synkroniserade, läderband, viklås i doublé, ca 1971.

Utrop: 18 000 kr

LONGINES, Christobal C, Cal L624.2 (ETA 2892-2), Serie nr. 1199, Ref nr. 624.5253.4.012, Boett nr. 5253 / 624, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, solkompass, läderband, originalspänne, flaskskepp, cert (ej ifyllt), ca 1992, box, ytterkartong (skadad). Limiterad och numrerad (Nr. 1199/3000).

8 900 kr

Utrop: 5 500 kr

LONGINES, Charles Lindbergh, Replica av "Hour Angle Watch", Cal L876.2 (L878.4), Serie nr. 57072991, Ref nr. 876.5238.4.011, Boett nr. 876.5238, herrur, 47 mm, stål, manuell, safirglas, öppningsbar bakboett med glasad innerboett, läderband, originalspänne, förlängningsband, cert (ej ifyllt), ca 1987, flygplan i trä, box, väska. Limiterad och numrerad (Nr. 420/1000).

25 000 kr

Utrop: 15 000 kr

ZENITH, El Primero (T - Swiss Made - T), Cal 3019 PHC, Ref nr. PA 5303, Boett nr. 055E271, kronograf, herrur, 38 x 41,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1970.

22 500 kr

Utrop: 11 000 kr

Klockor A. Lange & Söhne

A.LANGE & SÖHNE, Glashütte, Lange 1, Cal 901.0, Verk nr. 24945, Serie nr. 135693, herrur, 38,5 mm, 18K guld, manuell, safirglas, stort datum, liten sekundvisare, gångreservsindikator, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, december 2001, box, ytterkartong.

140 000 kr

Utrop: 95 000 kr

Klockor Breguet

BREGUET, Classique, No 4775, "Swiss Guilloche Main", Cal 818/5, Verk nr. 11924, Ref nr. 3910, Boett nr. 4775 1, herrur, 34,5 mm, 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, augusti 1999, box, ytterkartong.

46 000 kr

Utrop: 33 000 kr

Klockor Jaeger-Le Coultre

JAEGER-LE COULTRE, Memovox (T Swiss Made T), Cal 916, Serie nr. 2261663, Ref nr. 875.42, Boett nr. 1475631, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, läderband, ca 1971.

14 200 kr

Utrop: 13 000 kr

Klockor Jaeger-Le Coultre

JAEGER-LE COULTRE, Memovox (T Swiss Made T), Cal K825, Serie nr. 1944051, Ref nr. 855, Boett nr. 1139399, herrur, 37 mm, stål, hammarautomat, plexiglas, datum (defekt), alarm, defekt, läderband, ca 1968.

11 800 kr

Utrop: 5 500 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, A Genève, fickur, 51 mm, Serie nr. 46018, Boett nr. 46018, silver, spindelgång, lagad urtavla, defekt, ca 1844.

Utrop: 4 400 kr

HARRIS & SHAFER Co, fickur, 45,5 mm, Verk nr. 361772, Boett nr. 361772, 14K guld, ankargång, vargtänder, innerlock i 14K guld, urverk signerat "Vacheron & Constantin", bucklor, ca 1912.

7 700 kr

Utrop: 6 500 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, Genève, fickur, 51 mm, Serie nr. 374175, Boett nr. 230357, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, cert (ej daterat), ca 1917, etui.

20 500 kr

Utrop: 16 000 kr

Klockor Hamilton

HAMILTON WATCH Co, fickur, 56 mm, savonett, Cal 941 (21 stenar, 18 size), Serie nr. 623017, Boett nr. 411980, 14K flerfärgat guld, ankargång, s.k. "Box Hinge-boett", innerlock i 14K guld, mönster, ca 1909.

34 500 kr

Utrop: 22 000 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, fickur, 50,5 mm, Cal T, Serie nr. 12537, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1903.

7 400 kr

Utrop: 7 500 kr