1 - 20 av 267
123...14 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj

Klubbad för

LAPPONIA, collier, Sacrificial Stone Necklace, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca W-TCr(H-I)/SI2-P1, design Björn Weckström, Finland 1973, längd 46,5 cm, vikt 48,6 g, extra länkar medföljer, längd 7 cm, vikt 2,7 g, originaletui.

30 000 kr

Utrop: 35 000 kr

STELT ARMBAND, platina, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa/P1, rubiner, 68 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca 1920-tal, 6,1x5 cm, vikt 17,1 g, säkerhetskedja, etui.

Utrop: 30 000 kr

ÖRHÄNGEN, silver/18K guld, rosenslipade diamanter, antika, 1800-tal, höjd 28 mm, vikt 6,5 g, nedvända krokar, etui.

17 400 kr

Utrop: 7 000 kr

COLLIER/ARMBAND, 18K vitguld, 6 navettslipade smaragder ca 3,70 ctv, 228 navett- och briljantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca W(H)/VS, längd 44 cm, vikt 61,8 g, går att separera till ett armband med totalt 90 diamanter ca 5,90 ctv, längd 17 mm, vikt 23,6 g, smaragderna med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 72 000 kr

BROSCH, 14K vitguld, 5 cabochonslipade smaragder ca 3,00 ctv, 57 baguette-, åttkant- och briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 5,5x2,5 cm, vikt 10,5 g, inneslutningar når ytan i smaragderna.

9 200 kr

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K guld, pärlemor, orientaliska pärlor ca 3,0 mm, rosenslipad diamant, Stockholm, 1800-tal, stl 16,25 mm, vikt 7,1 g, diamanten är infattad i silver, omarbetad.

Utrop: 5 500 kr

COLLIER, 15K guld, turkoser, pärlor, antik, längd 45 cm, vikt 19,5 g, säkerhetskedja.

9 100 kr

Utrop: 8 000 kr

GEORG JENSEN, ring, Fusion, 18K vitguld/roséguld, briljantslipade diamanter, stl 56 (17,75), vikt 15,5 g, originaletui.

41 000 kr

Utrop: 45 000 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 2,53 ct, TW(F)/SI1, GIA certifikat 2101877211, 54 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,7 g.

Utrop: 155 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad ca safir 5,18 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca TW/VVS-VS, Göteborg 1985, stl 20 mm, vikt 5,3 g, safiren med nagg.

21 500 kr

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 3,36 ct, ca TCa(K-L)/VS1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 6,2 g, mittstenen sitter något snett i fattning, har liten kulettfasett, naturaler på rondist och tunn rondist.

Utrop: 134 000 kr

TIFFANY & CO, armband, platina/18K guld, 36 briljantslipade diamanter 2,95 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, design Jean Schlumberger, längd 18 cm, vikt 36,9 g.

80 000 kr

Utrop: 88 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 410, sterlingsilver, 2 hängen, nr 311B samt 311C, sterlingsilver, bergkristall, rökkvarts, design Torun Bülow-Hübe, hängen 7 cm, collier 14x15,5 cm, vikt 122 g, originaletui.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 191, sterlingsilver, design Ernst Forsman, längd 18,5 cm, originaletui.

8 100 kr

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld, barock pärla ca 6 mm, gammalslipade diamant ca 0,95 ct, ca W(H)/nagg i övrigt väldigt små inneslutningar, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 17 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 3,60 ct, 12 äldre briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 7,9 g, en diamant med nagg på kuletten.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, Stockholm 1964, stl 18 mm, vikt 14,1 g. (d)

11 800 kr

Utrop: 8 000 kr

ARMRING, 18K guld, svart emalj, halvpärlor, G Dahlgren & Co, Malmö 1873, antik, bredd 26 mm, 5,8x5 cm, vikt 43,6 g, säkerhetskedja.

26 500 kr

Utrop: 15 400 kr

COLLIER, platina, äldre droppslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa/SI1, gammal- och rosenslipade diamanter ca 2,40 ctv, Belle Époque, ca 1900, Frankrike, antik, längd 38 cm, vikt 10,9 g, lås i 18K vitguld.

67 000 kr

Utrop: 35 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, 4 vita opaler, gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TCr-TCa/SI, höjd 6,1 cm, vikt 23,3 g, skador och nagg.

Utrop: 18 000 kr