1 - 20 av 100
123...5 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj

Aktuell budnivå

LAPPONIA, 18K guld, Sacrificial Stone Necklace, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca W-TCr(H-I)/SI2-P1, Björn Weckström, Finland 1973, längd 46,5 cm, vikt 48,6 g, extra länkar medföljer, längd 7 cm, vikt 2,7 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 35 000 kr

Lägg bud

STELT ARMBAND, platina, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa/P1, rubiner, 68 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca 1920-tal, säkerhetskedja, vikt 17,1 g,6,1 x 5 cm, etui.

Inga bud

Utrop: 30 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, silver/18K guld, rosenslipade diamanter, 1800-tal, antika, nedvända krokar, höjd 28 mm, vikt 6,5 g, etui.

Inga bud

Utrop: 7 000 kr

Lägg bud

COLLIER/ARMBAND, 18K vitguld, 6 navettslipade smaragder ca 3,70 ctv, 228 navett- och briljantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca W(H)/VS, längd 44 cm, vikt 61,8 g, går att separera till ett armband med totalt 90 diamanter ca 5,90 ctv, längd 17 mm, vikt 23,6 g.

Inga bud

Utrop: 72 000 kr

Lägg bud

BROSCH, 14K vitguld, 5 cabochonslipade smaragder ca 3,00 ctv, 57 baguette- åttkant- och briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 5,5 x 2,5 cm, vikt 10,5 g, inneslutningar når ytan i smaragderna.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, pärlemor, orientaliska pärlor ca 3,0 mm, rosenslipad diamant, Stockholm 1800-tal, stl 16,25 mm, vikt 7,1 g, diamanten är infattad i silver, omarbetad.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

COLLIER, 15K guld, turkoser, pärlor, antik, säkerhetskedja, längd 45 cm, vikt 19,5 g.

Inga bud

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud

GEORG JENSEN, ring, Fusion, 18K vitguld/roséguld, briljanter, stl 17,75 (56), vikt 15,5 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 45 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 2,53 ct, TW(F)/SI1, GIA certifikat 2101877211, 54 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,7 g.

Inga bud

Utrop: 155 000 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir 5,18 ct, 10 briljantslipade diamanter 1,24 ctv, ca TW/VVS-VS, Göteborg 1985, stl 20 mm, vikt 5,3 g, safiren med nagg.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 3,36 ct, ca TCa(K-L)/VS1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 6,2 g, mittstenen sitter något snett i fattning, har liten kulettfasett, naturaler på rondist och tunn rondist.

Inga bud

Utrop: 134 000 kr

Lägg bud

TIFFANY & CO, armband, platina/18K guld, 36 briljantslipade diamanter 2,95 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, design Jean Schlumberger, längd 18 cm, vikt 36,9 g.

Inga bud

Utrop: 88 000 kr

Lägg bud

GEORG JENSEN, collier, nr 410, sterlingsilver,2 st hängen, nr 311B samt 311C, sterlingsilver, bergkristall, rökkvarts, Torun Bülow Hübe, vikt 122 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

GEORG JENSEN, armband, nr 191, sterlingsilver, Ernst Forsman, längd 18,5 cm, originaletui.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, barock pärla ca 6 mm, gammalslipade diamant ca 0,95 ct, ca W(H)/nagg i övrigt väldigt små orenheter, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, diamanten har ett större nagg på kronan samt två på rondisten.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 3,60 ct, 12 äldre briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 7,9 g, en diamant med nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 13 800 kr

Lägg bud

CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, Stockholm 1964, stl 18 mm, vikt 14,1 g. (d).

Inga bud

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud

ARMRING, 18K guld, svart emalj, halvpärlor, Dahlgren & Co Malmö 1873, antik, säkerhetskedja, bred 26 mm, 5,8 x 5 cm, vikt 43,6 g.

Inga bud

Utrop: 15 400 kr

Lägg bud

COLLIER, platina, äldre droppslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa/SI1, gammal- och rosenslipade diamanter ca 2,40 ctv, Belle époque, ca 1900, Frankrike, antik, längd 38 cm, lås i 18K vitguld, vikt 10,9 g.

Inga bud

Utrop: 35 000 kr

Lägg bud

BROSCH, 18K vitguld, 4 vita opaler, gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TCr-TCa/SI, höjd 6,1 cm, vikt 23,3 g, skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 18 000 kr

Lägg bud