41 - 60 av 267
1234...14 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj 2019

Klubbad för

BROSCH, silver, gammal- och rosenslipade diamanter, ca 2,30 ctv, ca W-Y/VS-P, antik, 1800-tal, höjd 5,9 cm, vikt 10,9 g, några diamanter med nagg.

5 200 kr

Utrop: 5 800 kr

FERNAND DEMARET, pärlcollier, 18K guld, Tahitipärlor, ca 8-10,5 mm, signerat, ca 1980, Belgien, avtagbart hänge, hängets höjd 5,2 cm, längd 43 cm, originaletui.

Utrop: 20 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, 35 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, 1900-talets första hälft, längd 16,5, 18,0 & 19,5 cm, vikt 97,0 g, små bucklor.

29 000 kr

Utrop: 32 000 kr

Å. FAUSING, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, Danmark 1960-70-tal, stl 16,25 mm, vikt 11,2 g,

Utrop: 4 500 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, 4 pärlor ca 3,5 mm, rubiner, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca 1920-tal, längd 17 cm, vikt 11,7 g.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

BROSCH, silver/14K guld, gammal-, antik- och rosenslipade diamanter ca 2,00 ctv, antik, diameter 2,4 cm, vikt 9,5 g, låsfunktion för collier.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

GUCCI, ring, Gucci Horsebit, 18K vitguld, blå topas, briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 26,1 g, etui, ytterask.

Utrop: 46 000 kr

Silver Teservis

GUSTAF HAMNQVIST, tekanna, silver, handtag och knopp i trä, genombruten dekor, på kulfötter, Åmål, omkring 1800, höjd15,5 cm, vikt 662,1 g, buckla vid ena kulfoten.

7 200 kr

Utrop: 5 800 kr

BROSCH, 18K vitguld, snidad korall, diamanter ca 0,70 ctv, höjd 6,4 cm, vikt 25 g, mindre nagg på korallen.

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, platina/18K guld, 65 äldre briljant- och rosenslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 17 cm, vikt 12,0 g, etui.

16 400 kr

Utrop: 17 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 1,25 ct enligt gravyr, ca CR-TCa(J-K)/VS2, Ceson, göteborg 1960-tal, stl 17 mm, vikt 2,6 g, natural på rondist och litet nagg på rondist.

25 000 kr

Utrop: 27 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,87 ct, ca TCr(I)/VS2, droppslipad blå safir ca 1,75 ct, 82 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25+ mm, vikt 11,6 g, safir med något slitna fasettkanter,.

Utrop: 32 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Lotus Pavé, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,9 g, originaletui.

22 000 kr

Utrop: 19 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 4,20 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,64 ctv, 6 navetteslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 18,75 mm, inre ringskena, vikt 8,7 g, safiren med nagg på rondisten, etui.

Utrop: 45 000 kr

RING, platina, oval gammalslipad diamant ca 1,55 ct, ca TCa(L)P1, 18,5 mm, vikt 4,2 g, mindre nagg på rondisten.

Utrop: 25 000 kr

BURLE MARX, ring, 18K guld, krysopras, Brasilien 1970-tal, stl 14,25 mm, vikt 13,5 g, originaletui.

8 200 kr

Utrop: 8 000 kr

GARAVELLI ALDO, ring, 18K guld/vitguld, ca 1970, Italien, stl 17,25 mm, vikt 27,8 g.

8 500 kr

Utrop: 9 500 kr

HÄNGE/BROSCH, silver/14K guld, kuddslipad spessartin granat ca 4,00 ct, antik-, gammal- och rosenslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-Ca/VS-P, antik, 1800-talets slut, höjd 3,5 cm, vikt 16,5 g, en fattning är skadad, enstaka nagg på diamanterna.

Utrop: 42 000 kr

BROSCH, 18K guld/platina, krona, 148 gammalslipade diamanter ca 8,70 ctv, ca TW-Ca(F-M)/VS-P, 6,3x4,3 cm, vikt 33,1 g, senare nål i 14K guld, ena fattningen något sned, flera diamanter med nagg och skador.

36 000 kr

Utrop: 35 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 2,59 ct, W(H)/VVS2, bruten HRD försegling medföljer,

Utrop: 195 000 kr