201 - 220 av 267
1...101112...14 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj 2019

Klubbad för

BVLGARI, armband, Bvlgari Bvlgari, 18K roséguld, malakit, lapis lazuli, pärlemor, karneol, längd 15,5 cm, vikt 11,0 g, certifikat, kuvertetui, originaletui.

17 000 kr

Utrop: 13 600 kr

BVLGARI, ring, B.Zero1, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 49 (15,5 mm), vikt 12,5 g, kvitto, originaletui.

Utrop: 30 000 kr

BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, diameter 13 mm, vikt 6,7 g, stift, certifikat och kvitto, originaletui.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

PÄRLCOLLIER, troligen äkta pärlor ca 2,0-5,2 mm, doserat, lås i 14 guld, smaragder, 3 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, längd 42 cm, vikt 5,6 g, säkerhetskedja, några smaragder med nagg och skador.

Utrop: 3 500 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 88B, The Splash Necklace, sterlingsilver, design Henning Koppel, 1945-77, längd 40 cm, vikt 69,5 g, säkerhetskedja.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 88B, The Splash Bracelet, sterlingsilver, design Henning Koppel, längd 19,5 cm, vikt 36,1 g.

4 200 kr

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade ametister ca 10 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Italien, höjd 5,5 cm, vikt 32,9 g, clips.

9 600 kr

Utrop: 11 000 kr

TIFFANY & CO, brosch, 18K guld, hasselnöt, Italien, 6x4 cm, vikt 26,2 g.

Utrop: 9 400 kr

VAN CLEEF & ARPELS, armband, 18K guld, 24 rubiner ca 7,45 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS, 3,5 mm odlade pärlor, refnr 50970, längd 16,8 cm, vikt 18,5 g.

Utrop: 84 000 kr

HÄNGE, 14K guld, Essex Crystal med hundmotif, 2,8x4,0 cm, vikt 11,5 g.

Utrop: 16 000 kr

COLLIER, 14K vitguld, 4 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/VS-P1, 28 gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,20 ctv, ankarkedja, längd 41,5 cm, etui.

Utrop: 37 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, diameter 1,5 cm, vikt 15,5 g, huggies.

11 400 kr

Utrop: 9 600 kr

ANDREOLI, örhängen, 18K guld, delvis rodinerat, delvis matterad yta, korall, 80 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VS, höjd 25 mm, vikt 29,7 g, stift/clips,

Utrop: 14 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 3 rundslipade safirer, 66 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 33,9 g, senare armlänk, en diamant är skadad.

Utrop: 21 000 kr

BROSCH, blomma, 18K guld, blå emalj, 87 gammalslipade diamanter ca 7,20 ctv, ca TW/SI-P1, 7,2x3,7 cm, vikt 17,2 g, nagg och skador på några diamanter, etui från Mappin and Webb i London.

Utrop: 42 000 kr

ADLER, armband, 18K vitguld, 23 större och ca 100 mindre diamanter, mestadels briljantslipade ca 4,00 ctv, ca W/VS, 8 berlocker med färgstenar rubin, smaragd, akvamarin, samt 1 gulgrön diamant ca 0,45 ct, ca SI2, längd 19,7 cm, vikt 28,5 g, lagad tunga.

Utrop: 84 000 kr

ARMBAND, platina, 41 gammalslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, Stockholm, 1940-tal, längd 18 cm, vikt 22,7 g, några diamanter med nagg.

50 000 kr

Utrop: 56 000 kr

KUTCHINSKY, örhängen, 18K rodinerat guld, 2 briljantslipade diamanter 2,17 ctv, TW(G)/VVS2, GCS Diamond Report 77109-03, 10 briljant- och 10 trapetsslipade diamanter ca 5,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, vikt 12,0 g, stift/clips, ena mittstenen med mycket litet nagg, liten skada och tre mycket små nagg på två 2 trapetsslipade diamanter.

Utrop: 160 000 kr

BROSCH, fjäril, silver/14K guld, 76 diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr/SI, de flesta äldre slipning, 4 rubiner ca 0,55 ctv, 4,0x2,7 cm, vikt 10,9 g.

Utrop: 25 000 kr

BVLGARI, örhängen, Allegra, 18K guld, topas, citrin, turmalin, ametist, odlade pärlor, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VVS, höjd 47 mm, vikt 13,7 g, stift/clips.

34 000 kr

Utrop: 34 000 kr