1 - 20 av 472
123...24 Gå till
Just nu klubbas Lilla Smycken online. Gå in här

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2019

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5 mm, något offround, längd 68 cm, lås i 18K guld, vikt 34,1 g, knutet.

1 100 kr

Utrop: 1 100 kr

ARMBAND, sterling silver, tigeröga, Finland, svenska importstämplar, bredd 68 mm, höjd 60 mm, något flexibel storlek, vikt 33,1 g.

550 kr

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalslipad 1,11 ct.

Utrop: 600 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalslipad 1,32 ct, slitna fasettkanter på undre delen av stenen.

500 kr

Utrop: 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, delvis matterad yta, huggies, diameter 13 mm, vikt 4,9 g.

1 800 kr

Utrop: 1 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, TW(G)/VS, hjärtan, stift, vikt 2,3 g, gravyr år 2000.

850 kr

Utrop: 900 kr

KALEVALA, armring, silver, Finland 1948, öppningsbar, mått 5,8 x 5,3 cm, vikt 28,3 g.

650 kr

Utrop: 500 kr

KUMKUM, ring, sterlingsilver, hematit, pärlor, stl 17 mm, vikt 10,3 g.

300 kr

Utrop: 400 kr

PÄRLCOLLIER, färgade sötvattenspärlor, längd ca 156 cm, vikt 108,6 g.

800 kr

Utrop: 350 kr

BÄLTESSPÄNNE, silver, niello, Liba Oleksa, Ryssland Kiev 1900-tal, okänd silversmedsmästare, mått 7 x 5,7 cm, vikt 29,0 g.

425 kr

Utrop: 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/rosé/vitguld, 2 rubiner, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stift, vikt 3,7 g.

2 100 kr

Utrop: 2 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,37 ct (enl gravyr), ca TCr(I), nagg på rondisten, i övrigt mycket små inneslutningar, Hellström & Åhrling, Stockholm, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, lagad fattning.

2 600 kr

Utrop: 2 500 kr

ARMBAND, 14K guld, stelt, Finland 1957, mått 6,0 x 5,5 cm, vikt 17,4 g, säkerhetskedja trasig.

4 300 kr

Utrop: 4 500 kr

ARMBAND, 18K guld, x-stavslänk, 6 berlocker, emalj, agat, kalcedon, glas, 18,5 cm, vikt 35 g, bucklor.

Utrop: 12 000 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 18 K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, W(H)/VS, mått 4,5 x 3,5 cm, vikt 15,0 g.

Utrop: 5 000 kr

BORGILA, pillerdosa, sterling silver, gravyr på insidan, 1977, kedja i ankarlänk, total vikt 46,0 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, stål, för manschettknappar, diameter 63 mm, vikt 77,6 g, "Originell", Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, inga stämplar.

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIRER, 10 st, 2,21 ctv, blå, certifikat E.G.L 3084, plomberad.

Utrop: 500 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIRER, 10 st, 2,27 ctv, blå, certifikat E.G.L 3087, plomberad.

Utrop: 500 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 3 odlade pärlor, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Bliss Italien, längd 45 cm, vikt 3,4 g.

Utrop: 2 100 kr