41 - 60 av 263
1234...14 Gå till
Sortering

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli

Klubbad för

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, höjd 23 mm, vikt 3,5 g, stift.

Återropad

Utrop: 6 200 kr

Visa vara

Ädelstenar Diamanter

DIAMANT, briljantslipad, 0,66 ct, TCr(I)/VVS2, förseglad HRD 16013382033, stenkuvert medföljer.

Återropad

Utrop: 14 800 kr

Visa vara

Smycken Enstensring

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(D)/SI2, GIA Diamond Dossier, 5146264641, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.

15 400 kr

Utrop: 17 000 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/SI1, HRD Diamond Report 14034407005, 22 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.

Återropad

Utrop: 19 400 kr

Visa vara

Smycken Enstensörhängen

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VS, vikt 1,4 g, stift, diamanterna har nagg på kuletten.

Återropad

Utrop: 9 000 kr

Visa vara

Smycken Enstensring

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,02 ct, W(H)/SI2, GIA inskription på rondisten 5166954457, Leif Carlsson guldsmide, Mölndal 2000, stl 17 mm, vikt 6,1 g.

Återropad

Utrop: 46 000 kr

Visa vara

Ädelstenar Diamanter

DIAMANT, briljantslipad, 0,50 ct, River(D)/SI1, GIA inskription på rondisten 1179067092, stenkuvert medföljer.

Återropad

Utrop: 13 400 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, indiska kashmiri, med kedja längd 36 cm, vikt 17,2 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

Visa vara

Smycken Pärlcollier

PÄRLCOLLIER, 18K guld, odlade saltvattenspärlor, ca 7 mm, 39 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd 44 cm, vikt 38,9 g, några med nagg på kulett.

Återropad

Utrop: 15 000 kr

Visa vara

Smycken Pärlcollier

PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade saltvattenspärlor, doserade ca 6,5-9,5 mm, lås i 18K vitguld med 45 åttkant- och smaragdslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd 57 cm. vikt 87,1 g, säkerhetskedja.

Återropad

Utrop: 9 000 kr

Visa vara

Smycken Collier

COLLIER, 18K guld/vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCa/VS, längd 43 cm, vikt 34,1 g, säkerhetskedja.

15 000 kr

Utrop: 16 500 kr

Visa vara

Smycken Brosch

BROSCH, förgyllt silver, Lars Bökman, Stockholm 1880, höjd 10 cm, vikt 25,3 g, missfärgningar.

Återropad

Utrop: 900 kr

Visa vara

Ädelstenar Diamanter

DIAMANT, briljantslipad 0,64 ct, W(H)/VS, förseglad av Diamanthuset.

11 000 kr

Utrop: 11 000 kr

Visa vara

Smycken Collier

COLLIER, 14K guld/silver, smaragd 4 safirer, 5 rubiner, rosenstenar, fjäril, kedja i 9K guld, längd 46 cm, vikt 3,6 g, senare kedja.

Återropad

Utrop: 12 000 kr

Visa vara

Smycken Brosch

BROSCH, 14K guld/silver, sötvattenspärla 9 x 6,1 m GCS certifikat, syntetiska rubiner, äldre slipade diamanter ca 0,95 ctv, ca W-Ca/VS-P, längd 7,4 cm, vikt 6,8 g, två av rubinerna med skador.

Återropad

Utrop: 12 000 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 rosenslipade diamanter ca 1,59 ctv, ca TCr-Cr/SI, 58 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 3,8 g, stift, en rosenslipad diamant med mindre skada.

Återropad

Utrop: 25 000 kr

Visa vara

Smycken Hänge med kedja

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, rosenslipad diamant ca 1,65 ct, ca Cr(J)/SI, mindre briljanter ca 0,056 ctv, längd 45 cm, vikt 2,9 g.

Återropad

Utrop: 37 000 kr

Visa vara

Smycken Manschettknappar

MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld, 2 opaler ca 17,5x13 mm, C G Hallberg, Stockholm 1914, vikt 10,6 g.

11 000 kr

Utrop: 12 600 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, platina, 2 odlade pärlor, 112 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 5 cm, vikt 15,3 g, skruvstift.

Återropad

Utrop: 28 000 kr

Visa vara

Smycken Pärlcollier

PÄRLCOLLIER, naturliga flodpärlor ca 3,4-9,9 mm, doserade, GCS Certifikat 78173-76, lås i 18K guld med 4 blå safirer ca 0,16 ctv, G. Dahlgren & Co, Malmö 1924, längd 43,5 cm, vikt 21,9 g.

Återropad

Utrop: 18 000 kr

Visa vara

Om auktionen