61 - 80 av 263
1...345...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli 2019

Klubbad för

Utrop: 23 000 kr

Utrop: 14 000 kr

Utrop: 14 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,82 ct, TW(F)/SI1, HRD ID Report 170003029405 och 0,65 ct R(E)/VS1, HRD ID Report 170002961968, 42 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,3 g.

Utrop: 48 000 kr

ANTIK RING, 20K guld, rosa spinell 13,13 ct, inneslutningar och sprickor som når ytan, GCS certifikat 78133-30 (London), 10 pärlor ca 2,5 mm, stl 16,5 mm, Göteborg 1915, gravyr.

Utrop: 13 800 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld/silver, blå emalj, Frankrike, 1800-tal, längd 8,5 cm, vikt 9,0 g.

Utrop: 4 400 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, 14K vitguld, blå safir ca 1,60 ct, utan tecken på värmebehandling, GCS certifikat 77105-52, 6 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS-P, 16,25+ mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 12 400 kr

Utrop: 13 800 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VVS-VS, Ståhl 2004, diameter 1,2 cm, vikt 12,2 g.

Utrop: 12 600 kr

ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/VS2, stl 19,75 mm, vikt 6,3 g, diamanten har små nagg på kronan och vid rondisten.

Utrop: 6 900 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 cabochonslipade blå safirer, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 4,4 g, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 4 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 2 800 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 38 cm, vikt 6,1 g, 3 diamanter med nagg.

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K guld, gömma, granat, monogram MS, Carl Tengstedt, Göteborg 1838, stl 16,5 mm, vikt 1,2 g.

1 700 kr

Utrop: 700 kr

RING, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,55 ct, ca TW(F)/P1, 24 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, 8 prinsesslipade blå safirer ca 0,40 ctv, stl 15,25 mm, vikt 4,0 g, mittstenen med extra fasett vid rondist och några av safirerna har slitna fasettkanter.

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, vikt 1,6 g, stift, ena med litet nagg vid rondisten.

Utrop: 11 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 8,70 mm, längd 20 mm, krok, vikt 3,8 g.

1 200 kr

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca TW(G)/SI2-P1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 16,25 mm, vikt 1,7 g, gravyr.

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VS, vikt 5,7 g, mittsten med nagg på kuletten, gravyr.

Utrop: 9 000 kr