301 - 320 av 330
1...151617 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,49 ct, ca TW(F)/VS1, K G Markströms Guldsmeds, Göteborg 1970, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g, diamanten har liten natural vid rondisten och litet nagg på paviljongen.

7 000 kr

Utrop: 7 800 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,59 ct, Cape(N)/SI1.

Utrop: 3 900 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,64 ct, Light Yellow/SI1.

3 400 kr

Utrop: 3 800 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,63 ct, Cape(N)/SI2, nagg vid rondisten, ej helt rund.

2 600 kr

Utrop: 2 500 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,87 ct, Cape(M)/SI1.

Utrop: 9 400 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,55 ct, TCa(L)/VVS1, ej helt rund.

Utrop: 4 800 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,50 ct, TW(G)/VVS1, nagg på kuletten.

7 500 kr

Utrop: 8 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Cr(J)/P1, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, Stockholm 1971, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 6 900 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1968, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 4 600 kr

STIGBERT, 18K vitguld, ovalslipad ametist, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, Engelbert, Stockholm 1983, stl 16 mm, vikt 7,8 g, nagg.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, rubin ca 1,07 ct, 34 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 5 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, skurna Tahitipärlor ca 11,5-12 mm, 2 spessartingranater ca 8,00 ctv, rosenstenar, höjd 6 cm, vikt 14,2 g, krokar, rosenstenar med nagg och skador.

Utrop: 7 500 kr

ARMBAND, 9K rodinerat guld, vriljant och åttkantslip diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCa/VS-SI, längd 19 cm, vikt 22,1 g, några diamanter skadade.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

KLACKRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,39 ct ca R(E)/VVS1, stl 20,5 mm, vikt 18,4 g monogram, IGI certifikat 1075717 medföljer där förseglingen är bruten.

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter enligt gravyr 1,05 ctv ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 5,8 g, 1975, G. Dahlgren & Co.

9 900 kr

Utrop: 11 400 kr

ALTON, ring, 18K vitguld, 3 smaragder, 3 briljanter enligt gravyr 0,42 ctv ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g, ytsprickor på smaragderna, 1980.

Utrop: 4 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin ca 1,50 ct, briljant och trapetsslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 3,3 g, rubin med naturlig hålighet på undersidan, en trapetsslipad diamant skadad.

11 600 kr

Utrop: 9 000 kr

BROSCH, 18K guld, skuren korall, 4 opaler, emalj, 1900-talets mitt, 3,7x3 cm, vikt 12,3 g, gravyr.

Utrop: 6 200 kr

ARMBAND, 18K guld, sjöstjärna, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 15,5-18,5 mm vikt 2,2 g.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, sjöstjärna, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 1,5 g, stift.

Utrop: 3 800 kr