1 - 20 av 330
123...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stift/clips, höjd 32 mm, vikt 12 g, en diamant saknas.

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K vitguld, delvis förgylld med roséguld, briljantslipad diamant 2,01 ct, W(H)/SI2, certifikat IGI 250698066, 26 rosa briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g, mittstenen med inverterade naturaler vid rondist, några sidostenar med små skador och nagg.

Utrop: 140 000 kr

PÄRLCOLLIER, 31 odlade south sea pärlor, doserade, ca 13,4-17,3 mm, lås i 18K vitguld med 158 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-P, längd 51,5 cm, vikt 160,6 g, kuvertetui, flera diamanter med nagg.

Utrop: 69 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 14K guld/silver, smaragd, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 40 cm, vikt 3,7 g, mindre nagg och skador hos diamanterna, etui.

4 600 kr

Utrop: 2 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 6,6-9,6 mm, doserat, lås i 18K vitguld, rosa och blå safirer, längd 51 cm, vikt 47,6 g.

Utrop: 4 400 kr

PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade saltvattenspärlor ca 7,6-8,0 mm, lås i 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, rubiner, längd 45 cm, vikt 73,2 g, nagg.

Utrop: 3 900 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, diamanterna har alla nagg på rondist.

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCa(K)/SI, 16 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g, mittstenen med litet nagg på kulett, en sidosten trasig, två sidostenar med nagg, en sidosten med stor inverterad natural på kronan.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K guld, 59 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 4,7 g, två åttkantslipade skadade.

Utrop: 3 300 kr

COLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW(G)/SI, längd 36,5 mm, vikt 2,1 g, små nagg på rondisten.

3 400 kr

Utrop: 3 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 38 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, vikt 6,3 g.

4 500 kr

Utrop: 3 200 kr

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, 3 st, 18K guld, pärlor, vikt 3,8 g, Stockholm 1906, etui.

2 100 kr

Utrop: 1 800 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, hästsko, Göteborg 1888. antik, längd 7,6 cm, vikt 3,4 g.

Utrop: 1 600 kr

SKÅL, silver, GAB Stockholm 1929, höjd 12,5 cm, vikt 366 g.

Utrop: 1 700 kr

MATSILVER, 41 delar, Olga, 10 bordsknivar, 9 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 10 kaffeskedar, etuier.

5 200 kr

Utrop: 5 800 kr

MATSILVER, 18 delar, Olga, 9 smörgåsknivar, 9 smörgåsgafflar,

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

MATSILVER, Olga, 1 osthyvel, 2 smörknivar.

1 500 kr

Utrop: 800 kr

PUNSCHKOPPAR, 6 st, silver, invändigt förgyllda, Markströms, Uppsala 1923, etui.

Utrop: 1 000 kr

RING, 18K vitguld, odlad golden South Seapärla ca 10,4 mm, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 15 800 kr

RING, 18K vitguld, odlad tahitipärla ca 11,9 mm, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 11,1 g.

13 400 kr

Utrop: 15 000 kr