21 - 40 av 330
123...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019

Klubbad för

RING, 23K guld, odlad pärla, 9 äldre briljantslipade diamanter ca W/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 4,9 g.

3 000 kr

Utrop: 3 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 5-5,5 mm, längd 80 cm, lås i 18K vitguld med 6 safirer samt en pärla, vikt32,0 g, knutet.

2 500 kr

Utrop: 1 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 4,8 mm, 16 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, stift, vikt 2,3 g.

3 900 kr

Utrop: 3 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

PÄRLCOLLIER, odlade något barocka gulaktiga pärlor ca 8,5 mm, längd 150 cm, lås och säkerhetskedja i 18K guld, vikt 158,7 g, knutet.

Utrop: 4 000 kr

HÄNGE/BROSCH, 18K guld, blå emalj, 7 ametister, 2 smaragder, kalcedon, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, höjd 5 cm, vikt 13,1 g, 1 kalcedon skadad. *

Utrop: 5 000 kr

STIGBERT, brosch, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, Engelbert, Stockholm 1941, 4,5x2 cm, vikt 5,4 g.

2 600 kr

Utrop: 3 000 kr

RING, 14K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI-P, Ryssland, stl 18,25 mm, vikt 3,5 g.

2 500 kr

Utrop: 3 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, Ryssland, vikt 5,3 g, stift med stopp,

4 600 kr

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,44 ct, ca TCa/VS, Dahlgren & Co, Malmö 1926, stl 18,75 mm, vikt 1,4 g, mindre nagg på rondisten.

Utrop: 3 400 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/P1, HRD Grading Report 170003096150, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.

41 000 kr

Utrop: 32 000 kr

RING, 18K guld, safir, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,6 g.

4 800 kr

Utrop: 5 500 kr

ATELJER AJOUR, ring, 18K vitguld, 11 gammalslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca River-TCa(E-L)/VS-SI, Stockholm 1968, stl 19 mm, vikt 15,4 g, flera diamanter skadade.

Utrop: 9 000 kr

RING, 14K guld, lila stjärnsafir ca 18,00 ct, ca 16,3 x 14,7 x 7,5 mm, stl 20 mm, vikt 8,9 g.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 14K guld, korall, Polen, Krakow, stl 17,5 mm, vikt 8,9 g.

Utrop: 2 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade peridoter, 82 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, huggies, höjd 26 mm, vikt 4,7 g, nagg på en peridot.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

GRÄDDKANNA, silver, godronnerad, hänkel, Stephen Adams, England, London 1795, höjd 13,5 cm, vikt 139,6 g, hänkel med lagning.

Utrop: 800 kr

Smycken Nål

KRÅSNÅL, 18K guld/platina, 5 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/SI, år 1925, längd 4,4 cm, vikt 1,4 g, två diamanter med små skador.

Utrop: 2 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld 44 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv ca W/SI, vikt 2,4 g, huggies.

3 600 kr

Utrop: 3 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 0,85 ct ca TW-TCr/VS-SI, vikt 2,6 g, stift.

Utrop: 8 700 kr