41 - 60 av 330
1234...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019

Klubbad för

KORS, 18K guld, 86 briljanter ca 1,41 ctv ca TW-W/VS-SI, bredd 24 mm, vikt 6,9 g.

12 400 kr

Utrop: 13 600 kr

BORDSDEKORATIONER silver, 2 fasaner, karaffer, möjligen Italien, höjd, 17cm, längd 30 cm, vikt 674,3 g.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

DOSA, förgyllt silver, blå emalj, monterat ur i lock, defekt, Tyskland, 1800-tal, höjd 5 cm, diameter 10 cm, vikt 316,9 g, emaljskador.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

BORGILA, dryckeskanna, sterlingsilver, Stockholm 1946, höjd 16,5 cm, vikt 1073,7 g.

10 000 kr

Utrop: 11 500 kr

GRÄDDKANNA, silver, på fot, hänkel, London 1835, öjd 15,5 cm, vikt 137,0 g, vapensköld med gravyr Dum Spiro Spero.

Utrop: 2 300 kr

OLOF HELLBOM, snusdosa, silver, invändigt förgylld, med giftgömma, Stockholm 1802, 4,5x4,5 g, vikt 89,8 g, monogram.

Utrop: 4 600 kr

Utrop: 1 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS-SI, längd 42 cm,, vikt 4,9 gram.

3 100 kr

Utrop: 3 400 kr

BERNARD HALCK, bägare, silver, Halmstad 1764, höjd 9,5 cm, vikt 71,4 g, gravyr på livet, mindre bucklor, mindre bristning vid mynningen.

1 000 kr

Utrop: 1 000 kr

IVAR LUNTHIN, bägare, silver, Lund, 1700-talets andra hälft, höjd 8 cm, vikt 26,7 g, mindre bucklor.

Utrop: 1 400 kr

CARL FREDRIK SESEMAN, bägare, silver, Arboga 1781, höjd 10 cm, vikt 61,2 g, mindre bucklor.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant 1,64 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 4,8 g, flera nagg på rondist.

30 000 kr

Utrop: 30 000 kr

Ring, 14K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,40 ct, ca CA(M)/VVS, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g, litet nagg på rondist.

Utrop: 27 000 kr

DIAMANT, gammalslipad, 1,24 ct, Cr(J)/P1-P2, gråbrun ton.

Utrop: 13 200 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, kuddslipad, 1,71 ct, hålighet på paviljong, inneslutningar når ytan, nagg och slitage på fasettkanter.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, 10,11 ct, parti-color rosa och vit smaragdslipad.

Utrop: 3 600 kr

Ädelstenar Granater

SPESSARTITGRANAT 4,82 ct, orangeröd, ovalslipad, enligt uppgift från Nigeria.

3 200 kr

Utrop: 3 400 kr

Ädelstenar Övrigt

ROSA SPINELL, 2,08 ct, ovalslipad.

Utrop: 3 800 kr

Ädelstenar Övrigt

3 RÖDA SPINELLER, 4,34 ctv, triangulär facettslipning.

4 100 kr

Utrop: 4 700 kr

COLLIER, 49 rader turkos, längd ca 37 + 29 cm, knytes, vikt 67,0 g.

Utrop: 2 800 kr