61 - 80 av 330
1...345...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019

Klubbad för

15 TURMALINRADER, fasetterade turmaliner i olika färger, längd ca 40 cm, ej lås, knytes el fästes med lås, vikt 294 g (ca 1300 ct totalt).

Utrop: 7 100 kr

4 COLLIER, silver, lapis lazuli, totalt 80 rader, längd ca 47 cm, total vikt 97,7 g.

Utrop: 3 600 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, 4,65 ct, grön-brun, rund, facetterad, större natural samt en inneslutning som når ytan på undersidan.

Utrop: 3 700 kr

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld, droppslipad diamant ca 0,65 ct, ca TCa(L)/SI2, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stl 16 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 9 000 kr

COLLIER, förgyllt silver, ovalslipade ametister, längd 38 cm, vikt 31,3 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

COLLIER, silver, ametister, längd 43 cm, vikt 10,9 g.

1 700 kr

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE M. KEDJA, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W/VS, kors, längd 42 cm, vikt 3,5 g.

3 800 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,72 ct, ca TCa(L)/P1, 12 gula bestrålade briljantslipade diamanter ca 0,20 ct, VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 6 900 kr

ARMBAND, 18K vitguld, blå safirer 11,13 ctv enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,46 ctv enligt gravyr, ca TCr-TCa/P1-P2, längd 18 cm, vikt 9,0 g, 2 safirer med nagg, flera diamanter skadade och med nagg.

Utrop: 6 900 kr

BROSCH, 14K guld, rolig figur med emalj i olika färger och 8 rubiner ca 0,04 ct totalt, 4,1 x 2,6 cm, vikt 11,7 g.

Utrop: 4 900 kr

STRÖMDAHL, carmoséring, 18K guld, ovalslipad ametist ca 6,00 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g, en diamant med litet nagg på rondist.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/VVS2, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, Guldsmeden Manuel, Stockholm, stl 19 mm, vikt 9,5 g.

Utrop: 51 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 akvamariner ca 6,5 ctv, 108 briljant ca 1,08 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 28 mm, vikt 11 g, en akvamarin med nagg.

Utrop: 11 500 kr

BROSCH, 14K guld/platina, pärla, rubiner, rosenslipade diamanter, längd 47 mm, vikt 4,1 g.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

SAMUEL PETTERSSON, öppningsbar armring, förgyllt silver, Nyrokoko, Linköping 1859, ställbar storlek, vikt 24,6 g.

1 200 kr

Utrop: 900 kr

HÄNGE/HJÄRTA, 18K guld, 34 åttkantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W/VS, vikt 2,18 g, Guldfynd.

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW(G)/VS, 65 mindre briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv (1 dia saknas), stl 16,25 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 4 200 kr

E JÄNTTI, vinglas 6 st, silver, reliefdekor i form av träd, Finland, Helsingfors 1978, höjd 12,5 cm, vikt 1127,6 g,

Utrop: 5 800 kr

RING, 18K vitguld, 41 åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv ca W/VS, en skadad sten, stl 16,25 mm, vikt 10,0 g.

Utrop: 5 700 kr