61 - 80 av 135
1...345...7 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 16 november 2019

Klubbad för

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, "Full Pavé Dial", Ref nr. 18956, Serie nr. K568393, Cal 3155, Verk nr. 3 9291228, Boett nr. 2286, herrur, 39 mm, platina, automatisk, safirglas, dag, datum, krans med carréslipade diamanter (42 st. TW/VVS, ca 3,72 ctv), Pearlmasterlänk med baguetter (76 st. TW/VVS, ca 7,65 ctv), viklås, Ref nr. 74746-DT9/DE, totalvikt 286,8 gram, ca 2002, box, yk.

930 000 kr

Utrop: 680 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 118366, Serie nr. P907671, Cal 3155, Verk nr. 3 8758807, Boett nr. 2096, herrur, 36 mm, platina, automatisk, safirglas (repor/nagg), dag, datum, krans med baguetter (24 st. TW/VVS, ca 3,42 ctv), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 83856-DE8/AB, totalvikt 234,6 gram, ca 2001, box, ytterkartong.

285 000 kr

Utrop: 220 000 kr

BREITLING, Geneve, Long Playing (T Swiss Made T), Cal Valjoux 7736, Serie nr. 1415789, Ref nr. 815, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, delvis renoverad urtavla, innerboett, läderband, ca 1973.

18 400 kr

Utrop: 13 000 kr

BREITLING, Premier, "Oversized", Cal Venus 175, Serie nr. 592832, Ref nr. 777, kronograf, herrur, 37 mm, 18K rosa guld, manuell, plexiglas, delvis renoverad urtavla, läderband, ca 1950.

30 000 kr

Utrop: 32 000 kr

BREITLING, "Kronometer Stockholm", "Telemetre", Cal 25 (Felsa 690), Serie nr. 630339, Boett nr. 2508 25, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, vridbar räknesticka, en verkhållarskruv avbruten, läderband, ca 1950.

24 000 kr

Utrop: 11 000 kr

BREITLING, "Kronometer Stockholm", kronograf, Cal Venus 178, Serie nr. 597963, Boett nr. 734, herrur, 37 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1950.

15 400 kr

Utrop: 13 000 kr

Klockor Heuer

HEUER, D. Camaro 30 Dato, "Tachymeter", s.k. "Tropical Dial", Cal Valjoux 7734, Serie nr. 232247, Ref nr. 73443, kronograf (defekt), herrur, 37 x 37 mm, stål, manuell, plexiglas, skadat horn, boett signerad "Heuer-Leonidas S.A.", läderband, ca 1970.

33 500 kr

Utrop: 11 000 kr

Klockor Heuer

HEUER, Solunar, Cal ETA 2790-1, Serie nr. 327522, Ref nr. 279.603, herrur, 45 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, tidvatten-vridring, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", originallänk, viklås, ca 1976.

36 500 kr

Utrop: 32 000 kr

LONGINES, "Flyback", Cal 30CH, Serie nr. 9742955, Ref nr. 5967, Boett nr. 5967 26 / 15, kronograf, herrur, 38 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, "Extract from the Archives", levererad till den italienska agenten Ostersetzer 14/8 1957.

28 000 kr

Utrop: 18 000 kr

JAEGER-LECOULTRE, Grande Reverso Ultra-Thin, 1931 Edition Spéciale Rouge, Cal 822, Serie nr. 3174132, Ref nr. Q278856J, Boett nr. 277.8.62, herrur, 46,8 x 27,4 mm, stål, manuell, safirglas, läderband, originalspänne, cert, maj 2016, box, ytterkartong. Limiterad utgåva.

96 000 kr

Utrop: 96 000 kr

OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 564, Serie nr. 24288214, Ref nr. BA 168.0011, Boett nr. 168.010/11, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, gravyr, läderband, ca 1966, box, ytterkartong (skadad).

23 500 kr

Utrop: 13 000 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON CONSTANTIN, Genève, "Day Date Moonphase", Cal 1126, Serie nr. 747564, Ref nr. 46009/73009, Boett nr. 580614, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månfas, läderband, originalspänne i 18K guld, ställpinne, cert, november 1988, etui, ytterkartong.

55 000 kr

Utrop: 49 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Grand Complications, "Split-Seconds", Cal CHR 29-535 PS, Serie nr. 5252983, Ref nr. 5370P-001, Boett nr. 6156916, kronograf (defekt, se fördjupad info), herrur, 41 mm, platina, manuell, safirglas, svart emaljtavla, glasbaksida, extra bakboett i platina, läderband, viklås (platina), cert, april 2017, box, ytterkartong.

1 360 000 kr

Utrop: 1 400 000 kr

LONGINES, Heritage 1942, "Misprint Double 20", Cal L 688.2, Serie nr. 38439842, Ref nr. L2.768.4.53.2, Boett nr. L2.768.4/38439842, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, juni 2015, box, ytterkartong.

11 200 kr

Utrop: 9 500 kr

ROLEX, Oysterquartz, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 17013, Serie nr. 6565018, Cal 5035, Verk nr. 0061946, Boett nr. 17000 B, herrur, 36 mm, stål/guld, quartz, safirglas (nagg), datum, gravyr "Rolex III", integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 17013B-14-G, servad september 2019, cert (Ford Motor Co), augusti 1984.

29 000 kr

Utrop: 22 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Deepsea, Sea-Dweller (12800 ft=3900 m), Chronometer, Ref nr. 116660, Serie nr. 9FP62728, Cal 3135, Verk nr. 6Y75U627, herrur, 44 mm, stål/titan, automatisk, safirglas, datum, svart keramisk ring (Cerachrom, repor), heliumventil, Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 98210-1HJ/H7N, ca 2013.

84 000 kr

Utrop: 60 000 kr

CERTINA, DS-2, Super PH 1000 M, Cal 25-651, Serie nr. 8267444, Boett nr. 5801.302 (HF), herrur, 45 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla, gummiband (Tropic), ca 1970.

Utrop: 11 000 kr

SEIKO, s.k. "62MAS", Cal 6217A, Serie nr. 6104195, Boett nr. 6217-8001, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, relumad bezel, läderband, ca 1966.

20 500 kr

Utrop: 9 500 kr

OMEGA, Seamaster, Cal 332, Serie nr. 12254912, Ref nr. CK 2493, Boett nr. 2493-7, herrur, 36 mm, stål (Staybrite), hammarautomat, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 11/1 1952, levererad till Sverige.

22 500 kr

Utrop: 8 500 kr

ZENITH, El Primero (T Swiss Made T), Sub-Sea, "Tachy", "Base 1000", Cal 3019 PHC, Boett nr. 01-0190-415 / PI 6734 / 3-75, kronograf, herrur, 43,5 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, defekt, läderband, ca 1975.

26 000 kr

Utrop: 11 000 kr