1 - 20 av 213
123...11 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november

Klubbad för

Silver Etui

FIRMA BOLIN, cigarettetui, silver, cabochonslipade blå safirer, emalj, reliefdekor i form av påfågel, detalj i 14K guld, invändigt förgylld, Ryssland, Moskva, 1900-talets början, Kokoshnikstämpel Ivan Lebedkin, 9,8x8,7x1,6 cm, vikt 182,0 g, safirer slitna, mindre emaljskador.

31 500 kr

Utrop: 20 000 kr

RING, platina, 2 äldre briljantslipade diamanter 3,50 ct och 2,82 ct enligt gravyr, ca Ca(M)/VS-SI1, Owen & Larsson Co, Stockholm 1962, stl 16,75 mm, vikt 9,5 g, diamanterna med nagg och naturaler på rondisterna.

140 000 kr

Utrop: 110 000 kr

TIFFANY & CO, armband, 14K guld, längd 20 cm, vikt 44,5 g.

21 500 kr

Utrop: 17 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 4,00 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 2,85 ct, ca TW-W/VS, Owen & Larsson Co, Stockholm 1963, stl 18,75 mm, vikt 8,7 g, några enstaka diamanter med små nagg på kulett.

27 000 kr

Utrop: 27 000 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, Snakes Clasp, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter 0,44 ctv, TW/VS, grå kvarts, längd 95 cm, vikt 61,7 g, originaletui.

37 000 kr

Utrop: 32 000 kr

OLE LYNGGAARD, armring, Snakes Bracelet, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter 0,03 ctv, TW/VS, orm, vikt 25,9 g, originaletui.

43 000 kr

Utrop: 34 000 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv ca Cr-TCa(J-K)/P1, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-Ca/SI-P, Stockholm 1966, stl 17,75 mm, vikt 9,3 g, en liten diamant skadad.

16 200 kr

Utrop: 18 000 kr

BROSCH, silver/14K guld, kuddslipad smaragd ca 3,50 ct, 38 gammalslipade diamanter och 99 rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 3,5x2,1 cm, vikt 7,3 g, omarbetad, lagningar, smaragden med skada i ena hörnet och inneslutningar som når ytan, fyra rosenslipade diamanter saknas.

16 600 kr

Utrop: 6 800 kr

WIWEN NILSSON, armring, 18K guld, 6 carréslipade akvamariner ca 9,00 ctv, signerad, Lund 1939, öppningsbar, 5x4,2 cm, vikt 30,0 g. (d)

33 000 kr

Utrop: 22 000 kr

WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, 3 carréslipade akvamariner, signerad, Lund 1944, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g. (d)

12 000 kr

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad blå safir ca 4,50 ct, certifikat GCS 79230-64, 10 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv och 48 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca River-TW/VVS-VS, H. Schrittesser Guld & Silversmide, Göteborg 1988, stl 17,5 mm, vikt 11,4 g, safiren har lite slitage på fasettkanter, en baguetteslipad diamant skadad i ena hörnet.

Utrop: 100 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 3,21 ctv, ca TW/VS, Jovenia, höjd 26 mm, vikt 22,9 g, stift, originaletui.

Utrop: 33 000 kr

RING, 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 1,80 ct, ca Ca(M)/P1, bruna serien, 23 diamanter ca 0,15 ctv, stl 15,25 mm, vikt 3,5 g, mittstenen med nagg på rondisten, en mindre diamant skadad.

Utrop: 28 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, 2 barocka möjligen orientaliska pärlor, höjd 43 mm, vikt 7,2 g, skruvmekanism.

13 000 kr

Utrop: 3 300 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCa/VS, C G Hallberg, längd 7 cm, vikt 3 g, en diamant skadad, originaletui.

5 100 kr

Utrop: 4 600 kr

GEORG JENSEN, collier, Dew Drop, 18K guld, briljantslipade diamanter 2,64 ctv, TW/VS, hängets höjd 6,4 cm, vikt 51,9 g, originaletui.

61 000 kr

Utrop: 64 000 kr

PASQUALE BRUNI, armband, 18K guld, månsten, rökkvarts, 70 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, öppningsbart, 5,7x4,8 cm, vikt 50,3 g, påse.

30 000 kr

Utrop: 33 000 kr

Utrop: 13 200 kr

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant 1,64 ct, ca TW(G)/VS1, K Anderson, Stockholm 1939, stl 18,25 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 100 000 kr

ARMRING, 14K guld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, mindre rosenslipade diamanter, Frankrike, öppningsbar, innermått 5,5x4,5 cm, vikt 18,1 g, säkerhetskedja, ett fåtal mindre diamanter med nagg.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr