41 - 60 av 213
1234...11 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019

Klubbad för

OLE LYNGGAARD, hänge, Elephant Pendant, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter 0,11 ctv, TW/VS, design Charlotte Lynggaard, 3 design string, längd 140 cm, vikt 20,0 g, originaletui.

37 500 kr

Utrop: 32 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 5,50 ctv, ca W/SI-P, Jovenia, höjd 24 mm, vikt 19,8 g, stift/clips, originaletui.

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 9 äldre briljant-, 16 åttkant- och 10 rosenslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W/VS, ca 1930-tal, längd 18 cm, vikt 11,1 g.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, armring, silver, bergkristall, Kåpes, Växjö 1963, stl 5,5x5,0 cm, vikt 41,9 g.

10 000 kr

Utrop: 6 800 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 273, sterlingsilver, design Henning Koppel, längd 48 cm, vikt 108,3 g.

7 300 kr

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, 5 rundslipade safirer ca 0,80 ctv, 6 äldre briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, K Anderson, Stockholm, längd 16 cm, vikt 9,3 g, originaletui.

13 800 kr

Utrop: 8 000 kr

DOSA, silver, förgylld, niello, antik, troligen Yakov Vitaliev, Ryssland, Moskva, 1800-talets första hälft, diameter 7,5 cm, vikt 71,1 g.

9 300 kr

Utrop: 3 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,51 ct, ca TCa(L)/VS1, stort bord, Stockholm 1966, stl 17 mm, vikt 5,1 g.

57 000 kr

Utrop: 40 000 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, antikslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(L)/SI2, 2 antikslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca Cr(J)/SI1-SI2, Stockholm 1950, stl ca 16 mm, vikt 5,3 g, storleksändrande kulor fastlödda i skenan, mittstenen med slitage på fasettkanter och liten skada vid rondist, ena sidostenen med inneslutning som når ytan och nagg på rondisten.

60 000 kr

Utrop: 45 000 kr

TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,51 ct, River(E)/VS2, GIA certifikat 5166814566, briljantslipade diamanter 1,20 ctv, River(E)/VS2, GIA Diamond Dossier 5166942079 och 2166850665, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g, en klo skadad.

150 000 kr

Utrop: 165 000 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,30 ct, ca Yellow/VS2, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g, diamanten har en liten skada, små nagg och inverterad natural på rondisten.

27 500 kr

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,03 ct enligt gravyr, ca TW(F-G)/VS1, 20 briljantslipade diamanter 0,47 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Örneus Guldsmedja, Stockholm 1975, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, mittsten med två extra fasetter, en diamant är skadad.

51 000 kr

Utrop: 52 000 kr

RING, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter 3,65 ctv enligt gravyr, ca River-TW/VVS-VS, mittsten ca 0,65 ct, ca W-TCr(H-I)/VS1, Reijo Nieminen, Stockholm 1977, stl 17 mm, vikt 10,7 g, en diamant med skada på kronan och en diamant med skada på paviljong, mittsten med två naturaler på rondist och litet slitage på kulett.

38 000 kr

Utrop: 42 000 kr

LAPPONIA, collier, Spectra light necklace, sterlingsilver, akryl, belysning, design Björn Weckström, Finland 1974, längd 75 cm, vikt 110,8 g, påse.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

LAPPONIA, collier, Icetongue, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström, Finland 1971, längd 70 cm, vikt 94,1 g, påse.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, karneol, empir, Gustaf F Richter, Stockholm 1820, höjd 36 mm, vikt 4,3 g, etui.

Utrop: 10 000 kr

BROSCH, silver/18K guld, rosenslipade diamanter, antik, längd 5,3 cm, vikt 11,9 g, originaletui.

8 500 kr

Utrop: 6 900 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter ca 4,92 ct ca TW-W/VS, C F Carlman samt svensk importstämpel, längd 17,5 cm, vikt 12,8 g.

43 000 kr

Utrop: 33 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, nr 25, sterlingsilver, signerad Lund 1960, längd 66 mm, vikt 20,8 g. (d)

9 600 kr

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,49 ct, ca TW(F)/VS1, Stockholm 1939, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g nagg på fasettkanter, naturaler på rondist.

55 000 kr

Utrop: 58 000 kr